Morderczy SuperTajfun zmierza na Tajwan. Wieje z prędkością 280 km/h

0
15

Mieszkańcy Tajwanu drżą przed Nepartakiem. Jest to tajfun piątej, najwyższej kategorii, który będzie przyczyną ulewnego deszczu i potężnego wiatru.

tajfun

tajfun

Supertajfun Nepartak jest jeszcze nad Oceanem Spokojnym, ale zmierza w kierunku Tajwanu. Żywioł osiągnął piątą, najwyższą kategorię huraganów w skali Saffira-Simpsona.

Nepartak generuje wiatr o średniej prędkości 215 km/h, a w porywach do 280 km/h. Ciśnienie w środku cyklonu spadło do 900 hPa. Stał się najsilniejszym tajfunem, jaki powstał na zachodnim Pacyfiku od sierpnia 2015 roku, kiedy po wodach tego akwenu wędrował Souldelor.

tajfun

tajfun

Wielka ewakuacja

W związku z żywiołem władze Tajwanu ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów. Największe zagrożenie stanowią silny wiatr i ulewny deszcz. Według meteorologów na wybrzeżu może spaść aż 900 l/mkw. Mieszkańcy wyspy obawiają się powodzi.

Ewakuację prowadzi się również na niektórych wyspach Japonii.

W piątek lokalnego czasu tajfun dotrze także do Chin. Wtedy osłabnie i będzie miał drugą kategorię.

Rekordowa cisza

Nepartak przerwał 199 dniową przerwę bez żadnego cyklonu tropikalnego na Pacyfiku. Jest to najdłuższy okres ciszy bez cyklonu na Pacyfiku od 1997 roku.

Przekierowane loty

Tajfun stanowi zagrożenie dla ruchu lotniczego. Na Flightradar24 widać, że wszystkie loty omijają żywioł. Przelot przez dobrze rozwinięty cyklon tropikalny wywołuje turbulencje i może spowodować katastrofę.

tajfun

źródło: tvn meteo, weather.com Autor: AD/tw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.