To może być dopiero początek 35-letniej mega suszy

suszaPonad 200 trylionów litrów wód gruntowych utraconych zostało w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Klimatolodzy biją na alarm. Jest aż 50 procent szans, że susza potrwa 10 lat, a na 30 procent pozostanie przez następne 35 lat.

To jak duże Amerykanie tracą każdego miesiąca zasoby wód gruntowych, jest wyznacznikiem tego, jak bardzo zaawansowana jest susza panująca w zachodnich i południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Najgorzej jest w Kalifornii i Nevadzie, gdzie intensywność suszy osiągnęła najwyższy stopień w skali.

Sytuacja błyskawicznie pogarsza się w Teksasie, Arkansas, Nowym Meksyku, Arizonie, Utah i Oregonie. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell są zdania, że z 50-procentowym prawdopodobieństwem susza może się utrzymać przez następną dekadę.

To niepokojące prognozy, ale są jeszcze czarniejsze. Według nich Amerykanie mają do czynienia z tzw. megasuszą, która zdarza się tam średnio raz na kilka stuleci. Modele prognostyczne wskazują na około 30-procentowe prawdopodobieństwo, że susza potrwa 35 lat.

W historii Ameryki Północnej zdarzały się głębokie susze, jednak wcześniej zaludnienie było minimalne, a więc nie miały one wpływu na tak dużą populację, jak mogłoby to być obecnie. Badania archeologiczne wskazują, że dawne susze mogły rujnować całe cywilizacje. Dzisiaj może być podobnie.

Zdecydowanie najbardziej długotrwała susza nawiedziła południowo-zachodnie obszary dzisiejszych USA między 900 a 1400 rokiem. Z roku na rok opadów było coraz mniej, aż nadeszły całe suche dekady. Modele komputerowe wskazują na największe ryzyko suszy w następnych latach właśnie w Kalifornii, Arizonie, Kolorado, Utah i Nowym Meksyku. Mniejsze ryzyko obejmuje Montanę, Idaho i Waszyngton.

suszaIntensywność suszy w USA. Kolorem bordowym i czerwonym oznaczono obszary najbardziej dotknięte suszą. Najgorzej jest na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Dane: NOAA.

Sytuacja pogarsza się, ponieważ w samej Kalifornii, która najbardziej jest doświadczana przez niedostatek opadów, w trzech największych zbiornikach ubyło aż 70 procent zasobów wodnych. Z kolei zanik wód gruntowych doprowadził do obniżenia się poziomu gruntu.

Dla mieszkańców południowego zachodu USA kluczowa okaże się nadchodząca zima. Jeśli nie przyniesie ona dużych ilości śniegu w Górach Skalistych, z których pobierana jest woda pochodząca z topnienia pokrywy lodowo-śnieżnej, to dziesiątki milionów Amerykanów czekają suche lata, które mogą doprowadzić do poważnych restrykcji wodnych i zapaści gospodarczej.

źródło: TwojaPogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o