Możliwe kolejne tsunami! Czerwony alarm w Indonezji z powodu kolejnej erupcji Krakatau

Indonezja podniosła w czwartek poziom zagrożenia dla wulkanu, który wyzwolił niszczycielskie tsunami w Cieśninie Sundajskiej i zaapelowała do mieszkańców, by trzymali się jak najdalej od wybrzeża w związku z wysokim ryzykiem powstania kolejnych fal.

Władze poszerzyły strefę niedostępną wokół Anak Krakatau do pięciu kilometrów w porównaniu z 2 kilometrami sprzed kilku dni i ostrzegli mieszkańców zaniepokojonych wstrząsami, by trzymali się z dala od wybrzeża po tym, jak fala tsunami związana z erupcją wulkanu w sobotę była odpowiedzialna za ponad 400 ofiar śmiertelnych.

Kolumna popiołu wspięła się wysoko do nieba, gdy przepływ piroklastyczny, gorący gaz oraz inne materiały wulkaniczne spływały po kraterze, zwiększając ryzyko spiętrzenia wód dla pływających w pobliżu łodzi.

„Istnieje niebezpieczeństwo większej liczby erupcji” – powiedział rzecznik prasowy Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof, Sutopo Purwo Nugroho. „Ludzie [w pobliżu wulkanu] mogą znaleźć się na celowniku gorących skał, piroklastycznych przepływów i gęstego popiołu” – dodał.

Władze podniosły alert dla wulkanu do poziomu wysokiego – drugiego najwyższego w skali ostrzeżeń, w związku z czym urzędnicy ds. lotnictwa nakazali, by linie lotnicze omijały obszar ze względu na wysoki poziom popiołu.
„Dzisiejszego poranka podnosimy status [wulkanu], gdyż nastąpiła zmiana ze wzorcu erupcji” – powiedział AFP Kus Hendratno, wysoki rangą urzędnik obserwatorium w Krakatau.

Nowe potoki nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla miast, gdyż wulkan znajduje się w środku Cieśniny Sunda między wyspami Jawa i Sumatra. Jednak zmiana statusu wyzwoliła nowe obawy, a przestraszeni ostatnimi wydarzeniami mieszkańcy odmówili powrotu do domów z powodu obaw o kolejne tsunami.

„To mnie martwi” – powiedział Ugi Sugiarti, kucharz w hotelu Augusta w Carita. „Już wyjeżdżam” – dodał. Sukma, strażnik Mutiara Carita Cottages, dodał: „Proszę, módl się za nami, a wszystko będzie w porządku” – dodał.

Część krateru, który powstał w wyniku masowej erupcji w 1883 r., w której zginęło co najmniej 36 tys. osób – upadł po erupcji i wśliznął się do oceanu, wywołując nocną falę tsunami. Co najmniej 430 osób zginęło, 1495 zostało rannych, a 159 uznano za zaginione. Prawie 22 tys. osób zostało ewakuowanych i mieszka w schroniskach.

Indonezja, rozległy archipelag, jest jednym z najbardziej narażonych na klęski żywiołowe narodów na Ziemi, ze względu na swoje położenie na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, gdzie zderzają się płyty tektoniczne, wyzwalając trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów.

Kamery na żywo wulkan Anak Krakatau:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o