Myśliwiec Izraela piątej generacji totalnie ośmieszył najnowocześniejszy rosyjski systemy s-400

Najnowocześniejszy rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-400 „Triumf” broniący Syrii okazał się bezsilny wobec izraelskiego myśliwca piątej generacji F-35 produkcji USA.

Incydent miał miejsce 13 stycznia br. pod Damaszkiem i wywołał wściekłość syryjskich władz oraz konsternację dowództwa Rosji.

Izraelski samolot nadleciał nad główne lotnisko reżimu Asada Mezze, gdzie mieści się siedziba wywiadu wojskowego Syrii i baza przeładunkowa broni dla terrorystów z Hezbollahu, ostrzelał je rakietami powodując potężny pożar i chaos, po czym odleciał. Wcześniej podawano, że był to atak rakietami ziemia-ziemia.

Stacjonujące tam rosyjskie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych S-400, których zadaniem jest ochrona baz wojskowych Syrii i Rosji, okazały się bezradne. Nie były w stanie ani rozpoznać, ani namierzyć, ani odstraszyć izraelskiego myśliwca, a jego pilot najwyraźniej doskonale o tym wiedział.

Była to pierwsza akcja bojowa izraelskiego F-35 Lightning II  – myśliwca uderzeniowego produkowanego przez amerykański koncern Lockheed Martin w technologii niewykrywalnej dla radarów bliskiego zasięgu.

Łącznie Izrael kupił od USA 50 takich maszyn, nadając im własną nazwę „Adir” (wspaniały) i wyposażając dodatkowo w produkowane przez izraelskie firmy elementy awioniki, komputery, systemy łączności, walki elektronicznej i samoobrony.

Dodajmy, że izraelskie ostrzegało, iż rozmieszczenie przez Rosję w Syrii supernowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej S-400 „Triumf”, których zadaniem jest namierzanie i strącanie wszystkiego w promieniu 400 km, stanowi „krytyczne wyzwanie” dla operacji wojskowych Izraela w tym regionie.

Jednak zdaniem ekspertów, rosyjskie „Triumfy” nie radzą sobie ze zjawiskiem tzw. horyzontu radiolokacyjnego, a przedstawiciel koncernu Lockheed Martin zapewnił, że jego F-35 są praktycznie nie do namierzenia przez systemy S-400. Przebieg nalotu na lotnisko pod Damaszkiem najwyraźniej to potwierdził.

Co prawda rosyjska propaganda twierdzi, że Kreml po cichu przyzwala na bombardowanie przez Izrael baz terrorystów z Hezbollahu w Syrii i Libanie i to właśnie dlatego nie użyto tym razem S-400.

„Gdybyśmy chcieli to izraelski samolot zostałby strącony i z całą pewnością nie zostałby on niezauważony” – piszą rosyjskie media. Tylko jak to udowodnić? Przecież totalnie zbombardowane zostało główne lotnisko wojskowe Syrii, a wcześniej Rosja zapowiadała strącanie wszystkiego, co zagrozi armii syryjskiej. Po to zresztą wysłała tam swoje „Triumfy”.

źródło: reporters
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Myśliwiec Izraela piątej generacji totalnie ośmieszył najnowocześniejszy rosyjski systemy s-400”

 1. Ważne ażeby karabin nie zardzewiał 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. To jest podwòjne kłamstwo. W Syrii nie ma S-400 tylko S-300 a te nie potrafią unieszkodliwiać rakiet powietrze-ziemia jakimi zostało ostrzelane lotnisko pod Damaszkiem przez izraelskie myśliwce znad terytorium Libanu. Jacy idioci,gdyby pomogli Syrii na zasadzie wròg naszego wroga jest naszym sprzymierzeńcem to by mieli spokòj z Hezbollah na wieki ale wolą pomagać Hamasowi przeciwko świeckiej Syrii broniącej mniejszości wyznaniowych w tym żydowskiej. Czy Izrael nie widzi że jest wrogiem nr. 2 dla IS ? Parę dni temu im znowu grozili.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. To jest podwòjne kłamstwo. W Syrii nie ma S-400 tylko S-300 i te nie potrafią unieszkodliwiać rakiet Hellfire jakimi zostało ostrzelane lotnisko przez izraelskie myśliwce znad terytorium Libanu. Jacy idioci,gdyby pomogli Syrii na zasadzie wròg naszego wroga jest naszym sprzymierzeńcem to by mieli spokòj z Hezbollah na wieki ale wolą pomagać Hamasowi przeciwko świeckiej Syrii broniącej mniejsz

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. A można prosić o jakieś wiarygodne źródło tego newsa? Czy to tylko takie bla bla bla?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. Samoloty, czołgi, statki starzeją się. Badania i rozwój kosztuje. Państwo które wydało miliardy na uzbrojenie już przegrało z powodu starzenia się sprzętu. Dodatkowo mają bardzo duże zadłużenie. Broń atomowa tak reklamowana nie jest skuteczna. Na filmach wygląda straszne ale w działaniu może być różnie.
  Ten news to taka plotka. Trzeba czytać ze zrozumieniem

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.