Na innych planetach w naszym Układzie Słonecznym mogą istnieć zabójcze wirusy i bakterie

2
12
Bakterie i wirusy w kosmosie

Astrobiolodzy z USA i Japonii potwierdzili, że wirusy mogą istnieć na innych planetach Układu Słonecznego oraz egzoplanetach.

Jak podkreślają uczeni, wiriony — czyli cząstki wirusowe, składające się z nukleokapsydu, złożonego z jednego kwasu nukleinowego (DNA lub RNA), otoczonego płaszczem białkowym, zwanym kapsydem, z łatwością mogą zostać wyrzucone z Ziemi poza atmosferę i trafić na inne ciała niebieskie.

Z powodu „astronomicznej” liczby wirionów (około 1031) i ich niewielkich rozmiarów istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały wyrzucone w Kosmos, na przykład podczas upadku meteorytów na Ziemię. Wiadomo, że poliowirusy i bakteriofagi mogą przetrwać w warunkach próżni i kosmiczego promieniowania jonizującego. Podobne procesy zachodzą najprowdopodobniej również na innych planetach, na których może istnieć życie.

Jednocześnie czynniki patogenne to siła napędowa ewolucji, bez nich niemożliwe jest powstanie złożonych form życia. Naukowcy uważają w związku z tym, że na tych planetach, gdzie istnieją organizmy biologiczne, pojawienie się wirusów jest nieuniknione.

Nie ma sposobów, by zarejestrować wirusy na innych ciałach niebieskich z powodu braku jednolitych biomarkerów. Naukowcy proponują wykorzystywać do tych celów transmisyjne mikroskopy elektronowe (TEM), przy pomocy których można wykryć obecność wirionów i ich unikalnych cech morfologicznych. Problem stanowi jednak rozmiar i waga tego typu mikroskopów, które trudno jest zainstalować w aparatach kosmicznych.

źródło: pl.sputniknews.com

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Putek zniszczy RosjeOrfe3 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Orfe3
Gość
Orfe3

Tylko większe podatki mogą zabezpieczyć ludzi przed zagrożeniem z kosmosu

Putek zniszczy Rosje
Gość
Putek zniszczy Rosje

Boskie, powinieneś dostać pokojową nagrodę nobla. 🙂
Ciekawe jak wirusy żyją w kosmosie bez żywiciela, ale pewnie rosyjskim „naukowcom” to nie wadzi.