Na naszych oczach kraj Europy staje się pustynią! “Susza ekstremalna”

Portugalia susza

Potworna susza ogarnęła 99 proc. terytorium. Prognozy mówią, że będzie jeszcze gorzej

Kiedy na wiosnę br. pisaliśmy o tym, że tegoroczne suche lato będzie dla Europy katastrofą, eksperci obawiali się przede wszystkim o Bałkany. Tymczasem pomimo, że nadeszła jesień, susza zaatakowała ponownie i to w zupełnie innym miejscu.

Na 99 proc. terytorium Portugalii utrzymuje się mordercza susza. Nigdy w naszej historii czegoś takiego nie było – biją na alarm portugalscy meteorolodzy z Instytutu Morza i Atmosfery. Według danych z przełomu września i października, ponad 80 proc. powierzchni kraju to strefa “ostrej suszy”, a 7,4 proc. – “suszy ekstremalnej”. Pozostały skrawek terytorium to “susza umiarkowana”.

Od tygodnia nie ustępują upały od 32 do 36 stopni Celsjusza. Od kwietnia nie padało niemal wcale i nie pada nadal. Poziom rzek i jezior spadł o 80 proc. do poziomu najniższego od prawie 30-tu lat. Najgorsza sytuacja jest na rzece Sado, która dotychczas zasilała rolniczy region Alentejo. Teraz tamtejsze plantacje zamierają, a teren pustoszą pożary.

“To spowoduje podwyżkę cen żywności. Brakuje paszy, rolnicy ograniczają uprawy” – przyznaje przedsiębiorca rolny ze wschodu kraju, Antonio Lalanda. Ale to nie jedyny problem spowodowany suszą. Równie katastrofalne skutki może mieć spadek produkcji energii elektrycznej – 25 proc. prądu produkują bowiem w Portugalii elektrownie wodne.

Tegoroczne pożary pochłonęły też 215 tys. ha lasów, ponad 2 razy więcej niż średniorocznie. W największym z nich – w czerwcu w centralnym regionie Pedrogao Grande zginęły 64 osoby. Niestety, prognozy nie są pomyślne – zdaniem synoptyków, susza może nasilić się jeszcze bardziej.

Tymczasem Komisja Europejska podała, że z powodu tegorocznej suszy i pożarów produkcja win w Europie będzie rekordowo niska – we Włoszech i Chorwacji spadnie nawet o ponad 20 proc.

Ocena: 4.8. Przez 5 osób.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Na naszych oczach kraj Europy staje się pustynią! “Susza ekstremalna””

  1. Znowu podwyżka cen i nie dostaje ten co jest bardziej rozwiniety moralnie tylko bogate dziadostwo. To jest podobny system jak w naturze. Zdrowe człowieczeństwo zaś mówi, że na pierwszym miejscu dostać powinien dobry człowiek, później margines nie ważne do jakiej klasy te grupy należą.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Portugalia ….

    Ocena: 4.0. Przez 1 osobę.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.