Na naszych oczach kraj Europy staje się pustynią! “Susza ekstremalna”

Portugalia susza

Potworna susza ogarnęła 99 proc. terytorium. Prognozy mówią, że będzie jeszcze gorzej

Kiedy na wiosnę br. pisaliśmy o tym, że tegoroczne suche lato będzie dla Europy katastrofą, eksperci obawiali się przede wszystkim o Bałkany. Tymczasem pomimo, że nadeszła jesień, susza zaatakowała ponownie i to w zupełnie innym miejscu.

Na 99 proc. terytorium Portugalii utrzymuje się mordercza susza. Nigdy w naszej historii czegoś takiego nie było – biją na alarm portugalscy meteorolodzy z Instytutu Morza i Atmosfery. Według danych z przełomu września i października, ponad 80 proc. powierzchni kraju to strefa “ostrej suszy”, a 7,4 proc. – “suszy ekstremalnej”. Pozostały skrawek terytorium to “susza umiarkowana”.

Od tygodnia nie ustępują upały od 32 do 36 stopni Celsjusza. Od kwietnia nie padało niemal wcale i nie pada nadal. Poziom rzek i jezior spadł o 80 proc. do poziomu najniższego od prawie 30-tu lat. Najgorsza sytuacja jest na rzece Sado, która dotychczas zasilała rolniczy region Alentejo. Teraz tamtejsze plantacje zamierają, a teren pustoszą pożary.

“To spowoduje podwyżkę cen żywności. Brakuje paszy, rolnicy ograniczają uprawy” – przyznaje przedsiębiorca rolny ze wschodu kraju, Antonio Lalanda. Ale to nie jedyny problem spowodowany suszą. Równie katastrofalne skutki może mieć spadek produkcji energii elektrycznej – 25 proc. prądu produkują bowiem w Portugalii elektrownie wodne.

Tegoroczne pożary pochłonęły też 215 tys. ha lasów, ponad 2 razy więcej niż średniorocznie. W największym z nich – w czerwcu w centralnym regionie Pedrogao Grande zginęły 64 osoby. Niestety, prognozy nie są pomyślne – zdaniem synoptyków, susza może nasilić się jeszcze bardziej.

Tymczasem Komisja Europejska podała, że z powodu tegorocznej suszy i pożarów produkcja win w Europie będzie rekordowo niska – we Włoszech i Chorwacji spadnie nawet o ponad 20 proc.

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 8
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
wege&321de Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wege
Gość
wege

co do dwutlenku wegla ; obecnie wytwarza sie pralki , telewizory i samochody aby one po gwarancji zepsuly sie i trzeba kupowac nowe aby gospodarka sie nie załmała . wiec produkuje sie 5 razy wiecej , ten metal przetapia sie w chucie , do tego spala sie węgiel – to wytwarza dwutlenek wegla . skoro politycy utrzymują taki system to dlaczego mówią o ograniczeniu dwutlenku węgla .gdyby gospodarka sie zalamala…ale przeciez jedzenie rosnie bez pieniedzy , materialy budowlane lezą w ziemi… ?

&
Gość
&

Znowu podwyżka cen i nie dostaje ten co jest bardziej rozwiniety moralnie tylko bogate dziadostwo. To jest podobny system jak w naturze. Zdrowe człowieczeństwo zaś mówi, że na pierwszym miejscu dostać powinien dobry człowiek, później margines nie ważne do jakiej klasy te grupy należą.

321de
Gość
321de

Portugalia ….