Na Pacyfiku utworzył się kolejny potężny tajfun

Supertajfun

Supertajfun Maysak rozwinął się na Pacyfiku bardzo gwałtownie, osiągając piątą najwyższą kategorię – informuje National Weather Service w Guam. Meteorolodzy przestrzegają, że siła burzy jeszcze wzrośnie i będzie rywalizowała o miano jednej z najsilniejszych w historii pomiarów.

Maysak, w pobliżu oka którego średnia prędkość wiatru osiąga 260 km/h, jest dopiero trzecim bardzo silnym tajfunem na wodach Pacyfiku na półkuli północnej, który powstał przed czasem – powiedział dr Jeff Masters z Weather Undeground, dodając, że sezon na te zjawiska w tej części oceanu rozpoczyna się dopiero 1. kwietnia.

Supertajfun

Burze, ktore na Zachodnim Pacyfiku osiągają średnią prędkość co najmniej 241 km/h (150 mph) nazywane są supertajfunami. Po raz ostatni tajfun o podobnej sile co Maysak powstał na Oceanie Spokojnym w marcu 2002 r.

Przed osiągnięciem statusu supertajfunu, Maysak spowodował znaczne szkody i zabił co najmniej pięć osób w stanie Chuuk w Mikronezji – informuje Associated Press. Zniszczeniu uległo co najmniej 95 procent domów. Oko Maysak porusza się na zachód, na północ od wyspy Yap zamieszkiwanej przez 11 tys. ludzi. Eksperci twierdzą, że najpotężniejsze wichury spodziewane są w północnej części Yap i wywoływać poważne zniszczenia. Mieszkańców wybrzeży w obawie przed zalaniami i powodziami ewakuowano. Ostrzeżenia przed tajfunem zostały wydane przez National Weather Service w Guam dla części stanu Yap, w tym wyspy Fais, Ulithi i Yap.

Na razie trudno powiedzieć, czy tajfun Maysak dotrze nad północne Filipiny, ale meteorolodzy nie wykluczają takiej możliwości.

Maysak stał się trzecim tajfunem na Zachodnim Pacyfiku w tym roku, przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu. Tropikalne cyklony w tej części świata mogą powstawać o każdej porze roku, chociaż na luty i początek marca przypada względny spokój.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Na Pacyfiku utworzył się kolejny potężny tajfun”

  1. Kiedyś mówiono, że tajfuny nie przekroczą na ziemi 300 km.h – teraz zostało to przełamane, i rekord goni rekord.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.