Na Plutonie odkryto złoża wody porównywalne ilościowo do tych na Ziemi

„Serce” Plutona skrywa pod sobą ocean roztopionego lodu. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy. Podkreślają, że ukryte jest tam tyle samo wody, ile występuje we wszystkich ziemskich morzach.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Instytutu Technologicznego w Massachusetts odkryli dowody na to, że na Plutonie znajduje się ukryty ocean. Jest on schowany pod zamarzniętą powierzchnią obszaru w kształcie serca. Region nazwano Tombaugh na cześć odkrywcy Plutona. Ma on średnicę dwóch tysięcy kilometrów, a eksperci sądzą, że mieści się tam tyle samo wody, ile znajduje się w morzach na Ziemi.

Zbiornik odkryty na Plutonie, który prawdopodobnie jest wypełniony przez roztopiony lód, znajduje się około 150-200 km pod zamarzniętą powierzchnią planety. Jak stwierdził Francis Nimmo z Uniwersytetu Kalifornijskiego, sam ocean ma około 100 km głębokości.

– Badania pokazują, że środowisko na Plutonie jest bardziej urozmaicone niż dotychczas sądziliśmy – powiedział Richard Binzel z Instytutu Technologicznego w Massachusetts.

pluton

Ciepła planeta

Pomimo że Pluton znajduje się od Słońca w odległości 40 razy większej niż Ziemia, zawiera wodę w stanie ciekłym. Dlaczego? Eksperci twierdzą, że jest to wynik promieniotwórczego ciepła, które jest pozostałością po tworzeniu się planety 4,6 miliarda lat temu.

– Dobrym izolatorem dla ciekłej wody pod powierzchnią Plutona jest obecność ciepłych skał i pokaźnej pokrywy lodowej. Dzięki temu podpowierzchniowy ocean nie jest niczym zaskakującym, szczególnie, że woda zawiera amoniak, który zapobiega zamarzaniu – powiedział Nimmo.

pluton

Życie na Plutonie?

Obecność wody może być kluczowa w badaniach nad tą planetą, ponieważ potencjalnie jest ona miejscem, w którym moglibyśmy zamieszkać. W związku z tym jednak, że Pluton w dużej części pokryty jest lodem, nie jest pierwszy na liście planet w Układzie Słonecznym, na których mogłoby istnieć życie.

Odkrycia dokonano analizując dane i zdjęcia pochodzące z misji New Horizons amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Materiały pochodzą z lipca 2015 roku, kiedy sonda New Horizons przelatywała w odległości 12 500 km od Plutona.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.