Na Plutonie odkryto wulkany, które plują lodem

Sonda New Horizons (pol. Nowe Horyzonty) dostarcza kolejnych, zaskakujących danych na temat Plutona. Okazuje się, że na południowym biegunie odległej lodowej planety karłowatej znajdują się dwa wulkany.

W lipcu byliśmy świadkami historycznego przelotu sondy New Horizons. Spodziewaliśmy się wtedy ujrzeć „martwą” lodową powierzchnię Plutona. Jednak pierwsze zdjęcia przesłane przez sondę wykazały aktywność geologiczną Plutona i Charona (jeden z pięciu księżyców). Najnowsze informacje podekscytowały naukowców, którzy od tamtego czasu z niecierpliwością oczekują na kolejne materiały przesyłane przez sondę.

lodowe wulkany pluton

Mapa topograficzna 3D

Jednym z osiągnięć misji New Horizons jest stworzenie wysokiej jakości mapy topograficznej 3D. Po jej analizie, zespół geologów zauważył dwie bardzo charakterystyczne góry, które najprawdopodobniej w ostatnich latach były aktywne.

lodowe wulkany pluton

lodowe wulkany pluton

Naukowcy przypuszczają że są to tzw. kriowulkany, z których wnętrza zamiast stopionej skały wydobywa się materiał kriogeniczny (kriomagma). Tworzą się na lodowych księżycach i innych obiektach m.in. w pasie Kuipera. Te na Plutonie mogą wyrzucać z wnętrza zawiesiny lodu, wody, amoniaku i metanu.

Dwie góry

Nowe zdjęcia opublikowane przez NASA pokazują dwie góry, nieoficjalnie nazwane Wright Mons i Piccard Mons. Są bardzo szerokie. Mają średnicę nawet do 160 km. Piccard Mons jest wysokie na 6 km. Wright Mons może być wysokie od 3 do 5 km. Na szczycie znajdują się charakterystyczne dla wulkanów depresje.

Jeśli przypuszczenia naukowców się potwierdzą, będzie to jedno z najbardziej przełomowych odkryć.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.