Na słońcu doszło do 2 rozbłysków największej klasy X w odstępie godziny

dwa rozbłyski na słońcu klasy XPo dwóch tygodniach wyjątkowo spokojnej sytuacji na Słońcu, nasza dzienna gwiazda zaskoczyła wczoraj dwoma potężnymi rozbłyskami klasy X, które wystąpiły jeden po drugim, w ciągu godziny – informuje NASA. Do zdarzeń doszło dziś o godz. 13:36 oraz 14:36 czasu polskiego. Grozi nam potężna burza magnetyczna?Wiatr słoneczny nie został skierowany w stronę Ziemi

Choć dwa flary nie zostały skierowane w stronę naszej planety, astrofizycy nie wykluczają, że w ciągu najbliższych dwóch dni może pojawić się w atmosferze Ziemi słaba burza geomagnetyczna. Wyjątkowo niebezpieczna plama, która popisała się dwoma najsilniejszymi rozbłyskami klasy X, co zdarza się rzadko, znajduje się w południowo-wschodniej tarczy naszej gwiazdy i zacznie nam bezpośrednio zagrażać za 4 dni – podaje serwis SpaceWeather.com.

dwa rozbłyski na słońcu klasy X

Astrofizycy podali, że pierwszy rozbłysk wygenerowała plama 2087, która jest dawnym aktywnym obszarem 2065 (przed 10 dniami zaszedł za niewidoczną stronę Słońca i przetrwał). Siła eksplozji wyniosła X2,2, ale trwała zaledwie kilka minut. Dokładnie godziny później ta sama plama wygenerowała drugi rozbłysk – tym razem klasy X1,5.
Szansa na burze wzrasta

dwa rozbłyski na słońcu klasy X
W związku z ruchem obrotowym Słońca wyjątkowo niebezpieczny obszar zaczyna się wyłaniać zza niewidocznej strony naszej gwiazdy. Niestety, plama wciąż posiada sprzyjającą dla rozbłysków klasy X konfigurację elektronową: betta-gamma-delta, co może doprowadzić do kolejnych wybuchów. Najniebezpieczniej będzie w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia, kiedy obszar znajdzie się pośrodku tarczy Słońca, wówczas każde, nawet najmniejsze eksplozje mogą doprowadzić do wygenerowania CME (koronalnego wyrzutu masy), za sprawą którego doszłoby do potężnej burzy magnetycznej na Ziemi. „Ta szansa jest naprawdę realna” – informuje SpaceWeather. W ciągu najbliższych 24 godzin szanse na rozbłyski klasy M oceniane są na 45 procent, a X – 15 procent.

„Słonce wraca do formy”

Astrofizycy podkreślają, że dwa rozbłyski X, które dziś wystąpiły na Słońcu, w trakcie obecnego najsłabszego cyklu od 100, są jednymi z najsilniejszych od 2008 r. „Jeszcze kilka dni tarcza naszej gwiazdy wyglądała bardzo spokojnie. Teraz pojawia się na niej coraz więcej plam, które generują potężne rozbłyski, a to oznacza, że Słonce wraca do formy” – twierdzą specjaliści.
W czasie rozbłysków często dochodzi do wygenerowania CME, które z czasem uderza w atmosferę naszej planety. Wówczas dochodzi do powstania burzy magnetycznej – im jest ona silniejsza, tym szansa na zorze polarne w umiarkowanych szerokościach geograficznych wyższa. Jednak najpotężniejsze rozbłyski bywają wyjątkowo niebezpieczne dla infrastruktury telekomunikacyjnej. Przekonali się o tym mieszkańcy Carrington w 1859 r. oraz Quebec w marcu 1989 r., kiedy za sprawą wyjątkowo silnej burzy magnetycznej doszło do przerw w dostawie prądu elektrycznego. Wiatr słoneczny zagraża również satelitom umieszczonym na orbicie okołoziemskiej.

Na zachodniej stronie tarczy słonecznej pojawiają się bardzo groźne plamy, które oddziałują na siebie i mogą nas zaskoczyć w najbliższych dniach swoją dużą aktywnością.

dwa rozbłyski na słońcu klasy X

 źródło: http://krolowa-superstar.blog.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
anikifadiababel Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
babel
Gość
babel

coś się stało ze stronką że nie była dostępna ? czy ktoś się włamał żeby pokasować kilka rzeczy? bo nie widzę kilku zdjęć. ale informacje są.