Na słońcu powstała ogromna dziura koronalna, w której zmieści się 50 Ziem

Astronomowie zauważyli coś, co wygląda jak ogromna przepaść rozpościerająca się na powierzchni Słońca. Zjawisko to, znane jako dziura koronalna, osiągnęło szerokość pięćdziesięciu Ziem i prezentuje się jako ogromny ciemny skrawek na nowo wydanym obrazie NASA.

slonce dziura koronalna

Zdobyty 15. października przez Nasa Solar Dynamics Observatory region występuje, gdy linie pole magnetycznego oddzielają się od gwiazdy, co nazywamy potocznie szybkim strumieniem wiatru słonecznego. „Dziury koronalne są magnetycznie otwartymi obszarami, które stanowią źródło wiatru słonecznego o wysokiej prędkości” – informuje NASA.

„Wydają się ciemne, kiedy widzimy je w zakresie promieniowania rentgenowskiego, tak jak wyżej. Czasami wiatr słoneczny może generować zorze polarne na wysokich szerokościach geograficznych Ziemi.

slonce dziura koronalna

Choć na pierwszy rzut oka obraz może wyglądać niepokojąco, to wcale nie towarzyszą mu niebezpieczne zjawiska. Dziury koronalmne są typowym elementem na Słońcu, pojawiają się w różnych miejscach – szczególnie w pobliżu biegunów i z większą częstotliwością w różnych okresach cyklu aktywności słonecznej. Najwięcej pojawia się ich w momencie, kiedy nasza gwiazda znajduje się w mniej aktywnym punkcie 11-letniego cyklu.

Efekty występowania takich dziur są zazwyczaj nieszkodliwe, choć w niektórych przypadkach łączność satelitarna i transmisje radiowe na wysokich częstotliwościach mogą zostać zakłócone. Częściej wywołują oszałamiające zorze polarne na niebie, choć rozbłyski słoneczne oraz koronalne wyrzuty masy (CME) również mogą być odpowiedzialne za ten cud natury.

źródło: krolowa superstar

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
nnn Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nnn
Gość
nnn

tak właśnie to sobie wyobrażałem za nim to się stało i będę robił to dalej żeby zniszczyć ziemie.