Na Ukrainie wszystko zmienia się bardzo szybko. Dziś kończą się igrzyska. Putin zacznie działać

ukarina-rosjaW ciągu ostatnich 24 godzin na Ukrainie zaszło wiele zmian. Dziś kończą się igrzyska olimpijsię więc prezydent Rosji będzie mógł poświęcić czas sytuacji na Ukrainie. Czarnym scenariuszem jest wejście wojsk Rosyjskich na Ukrainę pod pretekstem zapewnienia jej obywateli, których mieszka tam 9 milionów

Były premier Ukrainy Mykoła Azarow opuścił kraj i znajduje się w Rosji – taką nieoficjalną informację podaje Interfax. Agencja powołuje się na swoje źródło w rosyjskich służbach.

Miniona sobota była przełomowym dniem dla Ukrainy. Parlament postanowił o odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Datę wyborów prezydenckich wyznaczono na 25 maja 2014 roku. Tuż po posiedzeniu parlamentu w Charkowie zwolniono z kolonii karnej b. premier Julię Tymoszenko. Została przywitana przez grupę swoich zwolenników. Natychmiast przyleciała do Kijowa, gdzie wygłosiła przemówienie do zebranego na Majdanie tłumu.

Wcześniej informowano, że o godz. 9 naszego czasu upływa ultimatum, postawione prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi przez protestujących na Majdanie. Żądają oni, aby ustąpił ze stanowiska. W przeciwnym razie grozili atakiem na siedzibę prezydenta.

W piątek wieczorem Janukowycz wyleciał z Kijowa.

Wczoraj parlament przywrócił konstytucję z 2004 r. Nastąpiło to po tym, jak prezydent Wiktor Janukowycz i liderzy opozycji podpisali porozumienie dotyczące zakończenia kryzysu na Ukrainie.

Główne punkty porozumienia to przywrócenie w ciągu 48 godzin konstytucji w kształcie z 2004 r. z ograniczeniem uprawnień prezydenta, powołanie rządu koalicyjnego w ciągu 10 dni oraz wcześniejsze wybory prezydenckie. Kolejnym krokiem ma być opracowanie nowej konstytucji, która "zrównoważy kompetencje prezydenta, rządu i parlamentu".

Ukraiński tygodnik "Dzerkało Tyżnia" podaje na swojej stronie internetowej, że p.o. ministra obrony Ukrainy Pawło Łebediew poleciał na Krym, nie przekazując nikomu uprawnień szefa resortu. Z kolei jego zastępca Wołodymyr Możarowski – podaje tygodnik – niszczy wszystkie dokumenty związane z przemieszczaniem wojsk w trakcie obecnego konfliktu na Ukrainie.

82 osób zginęło od wtorku, gdy rozpoczęły się starcia. Od tego czasu pomoc medyczną otrzymało ponad 600 osób – informuje ukraińska służba zdrowia.

Z kolei wiceszef opozycyjnej partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow powiedział w czwartek, że od początku zamieszek w Kijowie zginęło co najmniej 100 osób.

źródło: wp.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
antyupa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antyupa
Gość
antyupa

No i pawlak zaczyna sie pojawiac po uspieniu.