Na ukraińskie dowództwo spadły nowoczesne pociski rakietowe

Walki wokół Debalcewa

We wtorek przed południem rebelianci przeprowadzili atak rakietowy z wyrzutni typu Tornado na sztab operacji antyterrorystycznej w Kramatorsku. Pociski spadły też na pobliskie dzielnice mieszkalne, w wyniku czego są zabici i ranni.

Atak na sztab ATO z użyciem systemu Tornado

Sztab znajduje się w Kramatorsku, mieście oddalonym ok. 50 km od linii frontu w Donbasie. O miasto – jedno z największym w regionie – w kwietniu i maju ub. roku toczyły się zacięte walki i Ukraińcom w końcu udało się je odbić z rąk rebeliantów.

Poroszenko powiedział, że ostrzału dokonano za pomocą pocisków wystrzelonych z systemów rakietowych Tornado.

Tornado to najnowocześniejszy rodzaj polowych wyrzutni rakietowych produkowanych od kilku lat dla rosyjskiej armii. Tornado ma zasięg 100 kilometrów, a więc ponad dwa razy większy od systemów Grad i Smiersz, które ma docelowo zastąpić na polu walki.

Systemy Tornado są produkowane w rosyjskiej Tule i Moskwa zdecydowała w 2013 roku, że przeznaczy je również na eksport.

Ich użycie w konflikcie w Donbasie świadczy najprawdopodobniej o tym, że albo operowali nimi rosyjscy wojskowi, albo rebelianci, których Rosjanie dostarczyli tak nowoczesny sprzęt i do jego użycia przeszkolili.

Ukraińcy zamknięci w Debalcewie, atakują na południu

We wtorek w Donbasie trwają zacięte walki wokół Debelcewego i na samym południu obwodu donieckiego, w rejonie Mariupola.

Walki wokół Debalcewa, gdzie Ukraińcy znaleźli się w okrążeniu i ofensywa ukraińskich wojsk w okolicach Mariupola Walki wokół Debalcewa

Ukraińcy poinformowali, że ich siły wokół tego pierwszego miasta zostały otoczone pod odcięciu przez rebeliantów jedynej drogi łączącej jeszcze miasto z rejonem znajdującym się po ukraińskiej stronie frontu.

Równocześnie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie poinformowała o tym, że nad Morzem Azowskim rozpoczęła się ofensywa sił Gwardii Narodowej. Jej żołnierze, głównie batalionu Azow, zdobyli trzy miejscowości. We wtorkowe popołudnie trwały też walki o dwie kolejne.

Żołnierze nacierali w kierunku zajętego jesienią przez rosyjskie wojska i rebeliantów Nowoazowska.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.