Nad polskim morzem dzień po dniu tuż przy plaży pojawiły się trąby wodne

Nad polskim morzem wystąpiły we wtorek i środę idealne warunki do powstawania trąb powietrznych i wodnych.

Jak poinformowała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, do Polski napływa z północnego zachodu chłodne powietrze polarno-morskie. Sprawia to, że występują ideale warunki do silnego wypiętrzania się chmur kłębiastych. Występują wtedy prądy wznoszące.

Trąba wodna Ustronie Morskie k. Kołobrzegu 21.08.2017, ok. 13.35

– Jest to niewielka trąba wodna, która najprawdopodobniej dotknęła powierzchni wody. Występuje w niej wiatr o prędkości poniżej 100 km/h

– Nie czułem strachu, ponieważ wiem, co to za zjawisko. Na plaży ludzie fotografowali i kręcili filmiki – mówił w rozmowie Kamil Taborski.

Dzień po dniu

Także we wtorek około godziny 16 ratownicy na plaży w Darłowie (woj. zachodniopomorskie) sfotografowali to zjawisko.

Trąba wodna Darłowo

– Nikt z nas się tego nie spodziewał. Kilka godzin wcześniej było burzowe, ciemno granatowe niebo. Potem jakby się wypogodziło. Ledwie jedna chmurka się pojawiła. Nagle dostrzegliśmy wąski lej, który znajdował się tuż nad wodą. Było to jakieś 2 kilometry od brzegu – opowiada Błażej Busza, ratownik WOPR, autor zdjęcia.

Czym jest trąba wodna?

Trąba wodna, nazywana inaczej trąbą morską, jest niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym. Powstaje poprzez formowanie się wiru z chmur kłębiastych w kształcie leja. Trąby wodne tworzą się na powierzchni akwenów wodnych.

Wiry są słabsze od swoich lądowych odpowiedników. Jeśli dotrą do lądu często się rozpraszają, dlatego też są rzadziej odnotowywane. Natomiast trąba powietrza, która dojdzie nad wodę może przeistoczyć się w wir wodny.

Trąba powietrzna w Gryficach

Pogoda nie rozpieszcza mieszkańców Gryfic i okolic. W piątek 18.08.2017 nad okolicą zebrały się ciemne chmury z których wytworzyła się trąba powietrzna, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem w naszym regionie. (film. Klaudia Czernicka).

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
;(&anikifadia& Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
;(
Gość
;(

troche chaos sie zrobil.. poprzednia choc archaiczna wersja byla bardziej czytelna 😉 a kolor czarny idealnie pasował do adresu ‚konec swiata’ 😀

&
Gość
&

Anikifadia, przetłumacz trochę style strony, niektóre wyrazy są nadal w angielskim.