Nad Ziemię nadciągają potężne burze magnetyczne. W 2018 roku będzie ich więcej niż w 2017 r.

Burza magnetyczna na Ziemi
Burza magnetyczna na Ziemi

Naukowcy obserwujący Słońce mają złe wieści dla Nas. Ile burz magnetycznych nadciągnie nad Ziemię w 2018 roku?

W 2018 roku nad Ziemię może nadciągnąć kilkadziesiąt burz magnetycznych, dwie do czterech z nich będą potężne — przekazuje Ogólnorosyjskie Centrum Monitoringu i Prognozowania Sytuacji Nadzwyczajnych o Charakterze Przyrodniczym i Technogennym (Antystichija).

Burza magnetyczna – co to jest?

Burze magnetyczne są efektem krótkotrwałej wzmożonej aktywności Słońca, kiedy koronalne wyrzuty masy (CME) oddziałują na ziemską magnetosferę. Naładowane cząsteczki wywołują nagłe zmiany pola magnetycznego Ziemi — jeśli są one bardzo intensywne, może to prowadzić do zakłóceń funkcjonowania urządzeń elektronicznych, elektrycznych oraz środków łączności.

Koronalny wyrzuty masy (CME)
Koronalny wyrzuty masy (CME)

Więcej burz magnetycznych w 2018 roku

„W 2018 roku nad Ziemię może nadciągnąć od 20 do 35 burz magnetycznych, dwie do czterech z nich będą intensywne i bardzo intensywne. Prawdopodobieństwo powstania burzy wyższej kategorii (extreme) wynosi 5%” — głosi komunikat centrum.

Burza magnetyczna na Ziemi
Burza magnetyczna na Ziemi

Fale wysokoenergetycznych elektronów będą się regularnie zwiększać, niektóre z nich potrwają co najmniej przez pięć dni, co może wywołać zakłócenia w funkcjonowaniu przyrządów elektronicznych w satelitach geostacjonarnych i niskoorbitalnych. Chmury elektronów o wysokiej energii mogą być najbardziej niebezpiecznym czynnikiem pogody kosmicznej w przyszłym roku — podkreślono.

W zeszłym roku było mniej burz magnetycznych

Według danych centrum „Antystichija” od 1 stycznia do 1 grudnia 2017 roku na Ziemi odnotowano 29 burz magnetycznych, dwie z nich były duże, a jedna bardzo intensywna. Wcześniej poinformowano, że trzecia burza magnetyczna w 2018 roku pojawi się nad Ziemią 18 marca. Zmiany pola magnetycznego są oczekiwane 14,16 i 17 marca. Wcześniej burza magnetyczna o niewielkiej sile została odnotowana 19 lutego, a pierwsze tego typu zdarzenie od początku roku miało miejsce 15 stycznia.

źródło: pl.sputniknews.com

10
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
keriSikorkaAdminkeri Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sikorka
Gość
Sikorka

Żyjemy na płaskiej ziemi więc to jest zwykła awaria słoneczka. Naprawią i będzie OK

keri
Użytkownik
keri

Hehe, nie można 9. marca stwierdzić, że 18. marca będzie burza magnetyczna, zwłaszcza geomagnetyczna. Chyba, ze to zjawisko jest sztucznie wywoływane a Słońce nie jest 150mln km od Ziemi 🙂

Burzę geomagnetyczną można przewidywać dopiero po wyrzucie koronalnym, czyli do trzech dni przed jej zaistnieniem.

Ogólnorosyjskie Centrum Monitoringu i Prognozowania Sytuacji Nadzwyczajnych o Charakterze Przyrodniczym i Technogennym, przekazało więc tak naprawdę informację o tym, że burza magnetyczna ze Słońca może mieć charakter technogenny!
Wniosek jest taki, że Słońce jest w zdecydowanie innej odległości, czyli jest inna budowa kosmosu niż maluje NASA.