Nadchodzące El Nino jest najpotężniejsze w historii

W marcu 2015 roku naukowcy zadeklarowali, że El Nino – zjawisko objawiające się ociepleniem wód w równikowej strefie Pacyfiku – wreszcie zaczęło się rozwijać. Jednak było ono zbyt słabe i powstało za późno, by wywierać jakiekolwiek konsekwencje na pogodę na świecie. Jednak wszystko się diametralnie zmieniło.

El Nino coraz silniejsze

Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy ciepła woda zaczęła „rozlewać się” z zachodniego Pacyfiku w kierunku Ameryki i El Nino stopniowo umacniało się. Temperatury powierzchni morza wzrosły w centralnej i wschodniej części Oceanu Spokojnego, a warunki na zachodzie stały się chłodniejsze i bardziej suche. Pod koniec lipca br. naukowcy z NASA i innych instytucji zaczęli zauważać pewne podobieństwa między aktualnymi warunkami a rozwojem ekstremalnie silnego El Nino z lat 1997/98.

„Nie widzieliśmy takiego sygnału na Pacyfiku od 1997 roku. Nie mamy pewności, że będziemy mieć silne El Nino, ale sygnał staje się coraz potężniejszy” – podkreślił Bill Patzert, klimatolog w NASA Jet Propulsion Laboratory.

Wielka nadzieja dla Amerykanów

Powyższy obraz to porównanie wysokości powierzchni morza pod koniec lipca 1997 i 2015. Porównując te dwa lata, można zauważyć, że El Nino pod koniec lipca 1997 było mniej intensywne niż teraz. Jednak między sierpniem a wrześniem woda na Pacyfiku gwałtownie wzrosła, co spowodowało szereg anomalii pogodowych na całej kuli ziemskiej, w okresie zimowym 1997/1998. El Nino przyniosło deszcze, powodzie i osunięcia ziemi na całym zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej i Południowej.

„To El Nino jest coraz częściej zapowiadane jako wielka, mokra nadzieja. Wielu ludzi w Ameryce Zachodniej cierpi od lat z powodu katastrofalnej suszy” – powiedział Patzert. Ostrzegł jednak, że w roku 1997 El Nino doprowadziło do wielkiego chaosu, a deszcze, które hektolitrami spadną na ziemię mogą okazać się równie tragiczna w skutkach co obecna susza.

Najsilniejsze w historii?

Według najnowszej prognozy opublikowanej w czwartek przez naukowców z NOAA, El Nino w tym roku może okazać się najsilniejsze od 65 lat. „Najnowsze prognozy sugerują, że będzie to jeden z najsilniejszych El Nino w historii obserwacji prowadzonych od 1950 roku” – zaznaczył Mike Halpert, następca dyrektora National Oceanic and Atmospheric Administration’s Climate Prediction Center.

Powodem takiej prognozy było ustalenie, że średnia temperatura powierzchni morza obliczona dla trzech miesięcy może przekroczyć normę o co najmniej 2 stopnie, co miało miejsce trzy razy w ciągu ostatnich 65 lat. Tak było w sezonach: 1972/73, 1982/83 i 1997/98.
El Niño zwykle staje się najsilniejsze w okresie od grudnia do kwietnia, więc czas pokaże, czy wydarzenie to będzie porównywalne czy jeszcze potężniejsze do tego sprzed 18 lat.

źródło: krolowa superstar

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Ali Baba Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ali Baba
Gość
Ali Baba

Ciekawi mnie jedno… Jaka będzie zima skoro lato jest upalne??? Zimy nie będzie czy będzie sroga i długa…
Pokusi się ktoś o spekulacje ??

Ali Baba
Gość
Ali Baba

Już teraz odczuwamy skutki El Nino… Te wszystkie anomalia temperaturowe spowodowane są nagrzewaniem się oceanów i mórz co zakłóca obieg powietrza na naszej planecie przez co gorące i zimne powietrze są kierowane tam gdzie nie występowały przez co u nas np. jest tak wysoka temperatura