Nadchodzi gigantyczna erupcja wulkanu Sakurajima. Największa od 100 lat!

Naukowcy obawiają się, że japoński wulkan Sakurajima może wykazywać oznaki zbliżającej się potężnej erupcji. Nowe badania wskazują, iż gwałtownie napełnia się zbiornik magmy wewnątrz wulkanu oraz wzrasta ciśnienie. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do powtórki wielkiego wybuchu z 1914 roku; katastrofa zabiła wówczas 58 osób, a stratowulkan pozostawał aktywny przez wiele miesięcy – informuje UPI.com.

Przepływ magmy wypełniła wąską cieśninę oddzielającą wyspę wulkaniczną z południowo-zachodnim japońskim Półwyspem Ōsumi, powodując powodzie w mieście Kagoshima, które od tej pory nazywamy „Neapolem Świata Wschodniego”.

Ostatnio zespół naukowców z University of Exeter oraz University of Bristol opracowali nową metodę obrazowania podziemnego systemu, która dostarcza szczegółowy widok na roztopioną skały Sakurajimy. Wyniki ich badań zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie Scientific Reports.

wulkan

„Odkryliśmy nie tylko, jak płynie magma wewnątrz zbiornika, ale jak wielki staje się ten zbiornik” – powiedział w komunikacie prasowym naukowiec James Hickey. „Wierzymy, że to nowe podejście może przyczynić się do poprawy prognozowania wybuchu i oceny zagrożeń ze strony wulkanów nie tylko na tym obszarze, ale również na całym świecie” – podkreślił Hickey. „Wiemy, że jeśli wszyscy zostaną wcześniej uprzedzeni, zapewniając niezbędne informacje dla władz lokalnych, możemy potencjalnie pomóc uratować czyjeś życie, jeśli erupcja będzie nieunikniona.

Badanie, powstałe poprzez połączenie czujników GPS i modeli komputerowych, zostało skoncentrowane na kalderze Aira – głębokim kraterze utworzonym z komory złożonej magmy. Krater obecnie służy jako miejsce przechowywania, lub płytki zbiornik dla magmy Sakurajima. Najnowsze obrazy ujawniły naukowcom po raz pierwszy system, wypełniony magmą komorę Aira. Według przeprowadzonych analiz układ dostarcza do zbiornika ok. 14 milionów metrów sześciennych magmy.

W ciągu ostatnich kilku dekad, wulkan Sakurajima pozostaje stale aktywny. Niekiedy góra uwalnia pióropusz popiołów w trakcie małych wybuchów. Ale nowe badanie sugeruje, że komora Aira wypełnia się w szybszym tempie niż Sakurajima może zwolnić za pomocą niewielkich erupcji. Innymi słowy, ciśnienie wewnątrz wciąż rośnie.

„W 1914 roku, kiedy nastąpiła ostatnia potężna erupcja, komorę wypełniała magma o objętości 1,5 km sześc.” – wyjaśnia Hickey. „Na podstawie naszych danych sądzimy, że zajęłoby to około 130 lat, by wulkan przechowywał tę samą ilość magmy na kolejny wybuch podobnej wielkości. To oznacza, że eksplozja nastąpi za 25 lat” – dodaje.

Choć ostatnie badania przynoszą alarmujące wieści dla mieszkańców Kagoshima, wyniki są obiecujące dla przyszłości prognozowania erupcji aktywnych wulkanów na całym świecie.

źródło: krolowa-superstar.blog
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.