Nadchodzi rewolucja w przewidywaniu pogody. Wystrzelono satelitę wartą 1 milion dolarów

W sobotnią noc NASA uruchomiła najbardziej zaawansowaną technologicznie satelitę meteorologiczną, jaka kiedykolwiek została wcześniej wystrzelona – informuje agencja Associated Press.

Wart 1 mld dolarów Geostationary Operational Environmental Satellite-R Series (GOES-R) został stworzony w celu uzyskania jeszcze dokładniejszych i szybszych zdjęć huraganów, tornad i innych zjawisk występujących na terenie USA. Modernizacja technologiczna została porównana do skoku z telewizji czarno-białej do telewizji wysokiej rozdzielczości.

Według NASA, satelita jest następną generacją geostacjonarnych satelitów pogodowych i znacząco poprawi szybkość wykrywania i obserwacji zjawisk pogodowych, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo publiczne.

satelita

Nowa satelita to korzyści także dla pilotów i zespołów zajmujących się uruchamianiem rakiet kosmicznych. Lepsze prognozowanie pozwoli uniknąć lotu w trudnych warunkach pogodowych, z kolei eksperci będą wiedzieć wcześniej, czy odwołać wystrzelenie pocisku. Pierwsza z serii czterech nowoczesnych satelitów GOES-R została wyniesiona na orbitę przez rakietę Atlas V.

Stworzona dla Narodowej Agencji ds. Oceanów i Atmosfery satelita będzie obserwować pogodę z wysokości 36 tys. km. Agencja rządowa poinformowała, że zrewolucjonizuje przyszłość prognozowania i jest częścią nowego systemu wartego 11 mld dolarów.

Kamera GOES-R – jedna z sześciu instrumentów naukowych, w którą wyposażono nowego satelitę – będzie oferować trzykrotnie więcej kanałów niż aktualny system, cztery razy większą rozdzielczość i pięciokrotną szybkość skanowania – poinformował dyrektor programowy NOAA Greg Mandt. W podobną kamerę wyposażono japońską satelitę pogodową.

satelita

Na ogół dostarczać będzie pełne obrazy całej półkuli zachodniej co 15 minut, a kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych – co 5. Poszczególne regiony burzowe będą aktualizowane co 30 sekund. Meteorolodzy otrzymają zdjęcia tak dokładne „jak nigdy dotąd” – obiecuje Mandt.

Blisko 50 meteorologów z całego kraju przybyło na miejsce startu rakiety, wraz z 8 tys. pracowników programu kosmicznego i gośćmi. GOES-R ostatecznie stanie się znany jako GOES-16, gdy będzie już częścią wielkiego systemu satelitarnego – informuje NASA.

źródło: krolowa-superstar

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o