Nadciąga olbrzymia fala uchodźców z Syrii. Wszystkiemu winna jest Rosja i jej nowe bomby

Około 35 tys. syryjskich uchodźców w ciągu ostatnich 48 godzin dotarło do tureckiej granicy i zostało umieszczonych w obozach po syryjskiej stronie granicy – poinformował Suleyman Tapsiz, gubernator prowincji Kilis w południowej Turcji. Unia Europejska obawia się kolejnej dużej fali uchodźców.

Gubernator prowincji Kilis rozmawiał z dziennikarzami na przejściu granicznym Oncupinar, na które przybywają tłumy syryjskich uchodźców.

uchodzcy Syria

Obozy po obu stronach granicy

O podtrzymywaniu polityki przyjmowania uchodźców z Syrii zapewnił turecki minister spraw zagranicznych. – Wciąż utrzymujemy politykę otwartej granicy dla osób uciekających z Syrii – powiedział Mevlut Cavusoglu.

Suleyman Tapsiz, tłumacząc decyzję o umieszczeniu przybyłych uchodźców w obozach po syryjskiej stronie granicy, powiedział: – Nasze drzwi nie są zamknięte, ale w tym momencie nie ma potrzeby przyjmowania ich wewnątrz naszych (tureckich) granic.

Podkreślił zarazem, że wszystkim przybyłym zapewnione zostało jedzenie, koce oraz namioty.

„Atakowane są szkoły i szpitale”

Turcja spodziewa się, że liczba uchodźców na jej granicy z Syrią jeszcze się zwiększy, jeżeli trwać będą rosyjskie bombardowania i ofensywa syryjskich sił wiernych prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. – Nie możemy zostawić ich samych sobie, bo trwają naloty (rosyjskiego lotnictwa). Atakowane są szkoły, szpitale i ludność cywilna – powiedział Cavusoglu. – Ktoś musi powstrzymać Rosję – zaapelował.

Gubernator Tapsiz szacuje, że w przypadku kontynuowania rosyjsko-syryjskiej ofensywy wokół Aleppo napłynie do jego prowincji kolejnych 70 tys. Syryjczyków.

UE daje Turcji 3 mld euro

Turcja przyjęła już dotąd około 2,5 mln uchodźców z Syrii, jednak wielu z nich udaje się w dalszą drogę do Grecji i dalej przez Bałkany Zachodnie do bogatych krajów UE. Napływ uciekinierów z Aleppo budzi obawy, że niebawem do Unii zaczną napływać duże liczby uchodźców.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że „moralnym i prawnym obowiązkiem jest ochrona tych, którzy potrzebują takiej międzynarodowej ochrony”.

Przypomniała, że obiecana Turcji unijna pomoc ma na celu właśnie to, by Ankara miała środki na pomoc ludziom szukającym azylu i mogła zapewnić im gościnę i ochronę.

UE zatwierdziła w tym tygodniu utworzenie funduszu w wysokości 3 mld euro na pomoc dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji. UE i Turcja uzgodniły też w listopadzie ub.r. plan działań, mający na celu zahamowanie fali migracji do Unii, ale na razie jego wdrażanie przebiega opornie.

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

7 thoughts on “Nadciąga olbrzymia fala uchodźców z Syrii. Wszystkiemu winna jest Rosja i jej nowe bomby”

 1. Orwell gdyby wiedział że jego książki wejdą w życie nigdy by tego nie napisał. Komuś się wydawało że nad tym zapanuję i troszkę się przeliczył a zapłacić przyjdzie……. Niestety wygranych nie będzie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Ewidentnie winna jest wszystkiemu zachłanność.
  Libia, tam już się zaczyna bój o pola naftowe.
  Irak już „swój” więc pola naftowe są w ręku BP, Shell i innych hien..
  No w Syrii jest to samo. Rosja to tylko przeciwwaga dla chciwców..

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Przecież to Amerykanie są winni, a ta płytka propaganda mnie już nawet nie śmieszy, bo ci tak zwani uchodźcy, to ludzie ISIS, którzy zabrali dokumenty pomordowanym chrześcijanom, czemu nikt nie piszę o tym, że mordowanie chrześcijan, to główny, obok ropy środek pozyskiwania pieniędzy przez terrorystów. Europa płaci za mordowanie chrześcijan, to USA i UE uczyniła z tego dochodowy interes,,,

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Zastanówcie się nad jednym… Czemu USA nie przyjmie tych brudasów z Syrii? Bo USA nie są naszym przyjacielem. Zależy im tylko na własnych korzyściach. Kiedyś z Polski chcieli zrobić atomową pustynię. Myślicie że teraz przejmują? Najchętniej to chciałbym im zamknąć te ryje za pomocą bomby atomowej.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. Na bank, admin z USA jest i sponsoruje go Obama. Stwierdził tylko fakt (zakładając, że jest prawda) obiektywnie, że rosyjskie lotnictwo bombarduje cywilów. Możesz udowodnić, że się mylił, byłbym wdzięczny.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 6. ale adminie pie*****sz,kto wywołał konflikt w Syrii?Rosja czy ten szatański pomiot zza oceanu.Widać na czyich usługach jest ten portal.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Masz rację

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.