Nadciągają wichury nad Polskę. Wiatr zawieje z prędkością 150 km/h

W ciągu najbliższych dni wiatr nie ustanie. Najmocniej powieje w weekend. W niedzielę na obszarach górskich porywy wiatru osiągną nawet 150 km/h. Pogoda znów może okazać się niebezpieczna.

wiatr Polska

Prognoza nie pozostawia złudzeń – czekają nas kolejne wietrzne chwile.

– Wietrzna pogoda spowodowana jest i będzie dość stabilnym układem barycznym. Niż w północnej a wyż w południowej Europie oraz silny gradient ciśnienia, wynikający miedzy innymi za znacznych różnic termicznych na kontynencie są przyczynami tej silnej zachodniej cyrkulacji która powinna się utrzymywać w najbliższym czasie – wyjaśnił synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Tydzień z wiatrem

W czwartek 12 listopada siła wiatru wzrośnie – porywy osiągały będą prędkość 50-80 km/h a w strefie brzegowej przekroczą znacznie 80 km/h.

Piątek ma być wolny od silnego i porywistego wiatru. Synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski nie prognozuje wichur.

Wietrzny weekend

W sobotę wiatr znowu się nasili. W szkwałach osiągnie prędkość na nizinach 40-60 km/h a na Wybrzeżu przekroczy 70 km/h.

W niedzielę 15 listopada w północnej części kraju wiatr dojdzie w porywach do 40-60 km/h, natomiast na południu porywy wiatru oscylować będą wokół wartości 60-80 km/h. Jeszcze mocniej powieje na obszarach górskich. W niedzielę na Śnieżce możemy odnotować nawet 150 km/h.

W kolejnym tygodniu silny i porywisty wiatr czeka nas także we wtorek środę i czwartek.

Czego się spodziewać?

Przypominamy, że wiatr wiejący z prędkością około 70 km/h skutkuje odłamywaniem się słabszych gałęzi od drzew. Przy 80 km/h lekkie konstrukcje ulegają zniszczeniu. Kiedy wiatromierze pokazują 90 km/h i więcej, drzewa mogą zostać wyrwane z korzeniami, a większe konstrukcje – poważnie zniszczone.

Niedziela z wieloma interwencjami

Wichury, z jakimi mieliśmy do czynienia w niedzielę 8 listopada, doprowadziły do 1565 interwencji strażaków. Aż 470 miało miejsce w województwie pomorskim. To tam wydarzył się również wypadek śmiertelny – drzewo powalone przez wiatr pozbawiło życia na kobietę.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Nadciągają wichury nad Polskę. Wiatr zawieje z prędkością 150 km/h”

 1. 150 km/s, to tylko 540 000 km/h , nawet nikt nie zauważy jak powieje taki zefirek 🙂 w godzinę okrąży Ziemię tylko trochę ponad 13 razy 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Poprawione… Dzięki za cenną uwagę

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.