Najbliższe dni z bardzo niebezpieczną pogodą w Europie. Możliwe trąby powietrzne

W najbliższych dniach trudne warunki pogodowe dadzą się we znaki we Francji, krajach Beneluksu, Niemczech oraz Polsce. Silne burze z obfitymi opadami deszczu, porywistym wiatrem oraz gradem mogą powodować zniszczenia. W sobotę możliwe są silne burze we Francji, południowych i południowo-zachodnich Niemczech. W niedzielę burz będzie więcej i będzie to niebezpieczny dzień w związku zagrożeniem ze strony dużego gradu, silnego wiatru, ulewnych opadów na znacznym obszarze Europy Zachodniej i Środkowej.

Po rozległym górnym grzbiecie i ogólnie dość stabilnej oraz niezwykle ciepłej pogodzie, Europa wchodzi w bardziej dynamiczny wzór pogodowy w ten weekend. Szerokie koryto chłodnego i wilgotnego powietrza będzie postępować w sobotę w kierunku zachodniej i południowo-zachodniej Europy, stopniowo przekształcając się w rozległy niż, który w niedzielę znajdzie się nad Zatoką Biskajską. Z kolei grzbiet wysokiego ciśnienia przeniesie się nad Bałkany oraz Europę Wschodnią, co umożliwi spływ bardzo ciepłego oraz wilgotnego powietrza, o dużej chwiejności termodynamicznej nad południową i środkową część kontynentu.

Rozkład anomalii barycznej na wysokości 500 hPa
Rozkład anomalii barycznej na wysokości 500 hPa

Już w sobotę po południu oraz wieczorem pojawi się umiarkowana niestabilność, która pokryje się z umiarkowanym ścinaniem oraz silnym prądem strumieniowym. W tej sytuacji dobrze zorganizowane komórki burzowe rozwiną się od Francji po południowe i południowo-zachodnie Niemcy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Głównymi zagrożeniami towarzyszącym burzom będą przede wszystkim: silniejsze porywy wiatru, duży grad oraz intensywny deszcz.

Prędkość ścinania na wysokości 500 hPa
Prędkość ścinania na wysokości 500 hPa

Jeszcze bardziej sprzyjające warunki do rozwoju silnych burz będziemy mieć w niedzielę, gdyż górny układ niżowy będzie przemieszczał się na północny-wschód przez Francję, a dodatkowo wzdłuż Francji po Kraje Beneluksu i zachodnie Niemcy występować obecny będzie silny strumień wiatru na wysokości 300 hPa. Dojdzie do zwiększenia gradientu ciśnienia w strefie baroklinicznej rozciągającej się od południowo-wschodniej i wschodniej Francji oraz zachodnich Niemiec w kierunku Holandii.

Silne dzienne ogrzewanie powinno prowadzić do zwiększenia zwiększenia niestabilności z powodu odzyskanej wilgoci w większości środkowej Europy. Wkaźnik MLCAPE znacznie przekroczy 1000-1500 J/kg na wielu obszarach Europy, w tym w Polsce, będzie to więc paliwo dla rozwoju burz. To w połączeniu z wyżej wspomnianym pionowym ścinaniem wiatru oraz wysoką skrętnością doprowadzi do powstania niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych – burzom towarzyszyć będą opady dużego gradu do 3-5 cm średnicy, niszczące porywy wiatru do 100 km/h i ulewne deszcze. Wysoka skrętność zwiększa również zagrożenie ze strony tornad, zwłaszcza we wschodniej Francji i Krajach Beneluksu.

Energia chwiejności termodynamicznej prognozowana na niedzielę, 29 kwietnia na godz. 17:00 czasu polskiego
Energia chwiejności termodynamicznej prognozowana na niedzielę, 29 kwietnia na godz. 17:00 czasu polskiego

Symulowany współczynnik odbicia radarowego w oparciu o model WRF w niedzielne popołudnie wskazuje, że zorganizowany system konwekcyjny (MCS) będzie wędrował przez północno-wschodnią Francję oraz Kraje Beneluksu. Dzięki korzystnym warunkom zagrożenie ze strony silnych niszczącego wiatru i dużych gradu może mieć wpływ na szeroki obszar krajów Europy Zachodniej.

W niedzielę mieszkańcy Francji muszą się liczyć z bardzo intensywnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Niektóre regiony mogą otrzymywać wysokie sumy opadów, ponieważ profile ścinania oraz wysoka zawartość wilgoci w strefie baroklinicznej umożliwiają utrzymanie zarówno opadów konwekcyjnych, jak i wieloskalowych. Średnio spadnie 50-80 mm deszczu, lokalnie 100 mm/24 godz.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MaxKamil Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Max
Gość
Max

Rozumiem ze to spisane z pewnego bloga osoby o dziwnej tozsamosci.z tej prognozy nic sie nie dowiedzialem o Polsce , wiec po co taki alert ?

Kamil
Gość
Kamil

Nie można by tak prościej. Na przykład po góralsku: bedzie pogoda albo i nie bedzie.