Najgorszy pożar w historii stanu Kanada

Pożar lasów, który wymknął się spod kontroli i zniszczył znaczną część jednej z dzielnic na odległym zachodnim kanadyjskim mieście Fort McMurray oraz spustoszył wiele innych miejscowości, zmusił w środę ponad 80 tys. ludzi do opuszczenia obszaru zagrożenia – to największa ewakuacja w historii stanu.

Przed strażakami w mieście znajdującym się w północno-zachodniej części prowincji Alberta w sercu kanadyjskich piasków roponośnych kolejny bardzo ciężki dzień. Ciepła, sucha pogoda nie pomaga w opanowaniu żywiołu. W środę wcześnie rano Shell zamknął jedną ze swoich kopalni i był w trakcie zawieszenia działalności w drugiej. Dyrektor finansowy Simon Henry powiedział, że głównym priorytetem firmy jest bezpieczeństwo i troska o pracowników.

pozar

We wtorek władze samorządowe nakazały ewakuację wszystkich mieszkańców stanu, ale sytuacja pozostaje bardzo trudna. Droga ucieczki z Fort McMurray nie była możliwa z powodu zamknięcia autostrady przez ogień, a niedobory benzyny sprawiły, iż wielu ludzi musiało uciekać przed żywiołem o własnych siłach. We wtorek późnym wieczorem miasto opuściło 44 tys. mieszkańców. Nie ma na szczęście informacji o rannych bądź ofiarach żywiołu.

Po raz pierwszy ogień pojawił się w południowo-wschodniej części miasta w niedzielę, ale z powodu silnego wiatru zaczął się rozprzestrzeniać, osiągając Fort McMurray we wtorek. Prognozę potencjalnej intensywności pożaru oceniono na szósty, najwyższy stopień.

Chociaż piaski roponośne nie znajdują się na bezpośredniej drodze ognia, operacje mogą być zakłócone. Wielu pracowników musiało przerwać wykonywanie czynności, niektórzy całkowicie stracili swoje domy. „Najgorszy pożar w historii stanu nie został ugaszony. Ciągle mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami, niską wilgotnością powietrza, a także silnym wiatrem” – powiedział we wtorek Bernie Schmitte, rzecznik Leśnictwa w stanie Alberta. Urzędnicy poinformowali, że ich głównym priorytetem jest ochrona ludzi i mienia, w tym jedynego mostu w mieście nad rzeką Athabasca i autostradę nr 63.

„Paliwo nie jest łatwo dostępne – nie próbuj podróżować na południe bez wystarczającej ilości benzyny” – napisały władze regionalne w komunikacie zamieszczonym na Twitterze wcześnie w środę. Kilka godzin później rząd regionalny poinformował, że 80 procent Beacon Hill, dzielnica mieszkaniowa na południowym krańcu miasta, została zniszczony przez pożar. Dwie pozostałe dzielnice, Abasand i Waterway, zostały uznane za „poważnie dotknięte” – powiedział.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.