NAJGROŹNIEJSZA od 50 lat burza w Europie uderzyła! Pierwsze nagrania porażają

Europa pogrążona w trwodze. Tak potężnego żywiołu nie było na Starym Kontynencie od dziesiątek lat. Jak wskazują eksperci, kataklizm wywoła ogromne straty i to nie tylko w infrastrukturze. Już jest pewne, że żywioł ma moc, która spokojnie może uśmiercić wielu ludzi.

Południowa Irlandia jest już spustoszona. Fale osiągające po 10 metrów spustoszyły już południowe wybrzeże wyspy, a Ofelia wdarła się w głąb lądu. Choć jest już klasyfikowana jako burza tropikalna, a nie huragan, zdążyła odciąć od prądu 120 tys. gospodarstw domowych, zamknąć szkoły, szpitale, urzędy i sądy i odwołać 130 lotów. Pierwsze nagrania, jakie w internecie zamieścili Irlandczycy, po prostu porażają. Potęga niszczycielskiego żywiołu jest po prostu przytłaczająca.

Ophelia Islandia

Wiatr wiejący z prędkością 176 km na godzinę uderzył w Irlandię na kilkanaście minut przed południem czasu polskiego. Sean Hogan, szef krajowej grupy koordynującej służby ratunkowe, zalecił Irlandczykom pozostanie w domach. Pewne już, że tak silne podmuchy wiatru mogą zabić, a Irlandia będzie zmagać się z Ofelią jeszcze kilka godzin. Później wiatr zwróci się w stronę Wielkiej Brytanii i dalej w stronę kontynentalnej Europy.

Na Wyspach panika, ponieważ Ofelia jest najsilniejszą burzą, którą widziała Europa od 50 lat. Ostatnio taką moc miał huragan Debbie, który w 1961 roku zabił 11 osób. Irlandczycy już wydali czerwony alert dla całego kraju i na podobny kataklizm szykują się Brytyjczycy. Pomarańczowy alarm wydany został dla Irlandii Północnej, która jako pierwsza część Zjednoczonego Królestwa odczuje uderzenie Ofelii.

Wiadomo już, że burza tropikalna przejdzie z Irlandii nad Szkocję i Walię około 23:00 czasu Polskiego. Później w nocy będzie dewastować kolejne części Wielkiej Brytanii. Sytuacja zmienia się jednak tak szybko, że trudno powiedzieć, w którą stronę Ofelia skieruje się następnie – prawdopodobnie w kierunku Francji i Holandii. Możemy być pewni jednego – żaden Europejczyk nie może czuć się bezpiecznie.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o