Najgroźniejsze uzbrojenie Rosji, którego trzeba się bać

buława Rakieta

Rosja znajduje się obecnie na trzecim miejscu pod względem pieniędzy inwestowanych w armię. 845000 żołnierzy, 22550 czołgów oraz 1399 samolotów bojowych. Oto najgroźniejsze z nich…

Rosja już nie jest mocarstwem, jakim była kiedyś, ponieważ po reelekcji Vladimira Putina w 2012 jej siły zbrojne sił przeszły znaczną transformację. Armia  jest podzielona na mniejsze, bardziej dynamiczne brygady. Prymitywną broń o brutalnej sile zastępują nowe technologie. Na przykład,  system przeciwlotniczy Pantsir-S1 wygląda w zasadzie jak czołg z którego wystają dodatkowe lufy armat.

Oto niektóre z najbardziej groźnych maszyn wojskowych Rosji:
Niszczyciel rakietowy klasy Bora. Poduszkowiec: Choć w rzeczywistości okręt ten to katamaran  zamieniony w poduszkowiec. Uzbrojony w 8  pocisków Mosquito i 20 pocisków przeciwlotniczych.  Załogę stanowi 68 marynarzy. Rozwija prędkość 100 km na godzinę.

Niszczyciel rakietowy klasy Bora
Pantsir-S1: Połączenie systemu rakietowych pocisków krótkiego i średniego zasięgu i artylerii  przeciwlotniczej. System składa się z 12 naprowadzanych pocisków ziemia-powietrze oraz dwu 30-mm automatycznych dział -skutecznie zwalcza samoloty, śmigłowce, pociski balistyczne  lub rakiety cruise.

Pantsir-S1

Praktycznie niewidzialne okręty podwodne: pierwszy z sześciu , ze spalinowo elektrycznym napędem okrętów podwodnych klasy Noworosyjsk zwodowano w ubiegłym roku w stoczni w Saint Petersburgu. Projektanci twierdzą, że jego technologia stealth sprawia, że w zanurzeniu jest praktycznie niewykrywalny.

Okręt podwodny

Wielozadaniowy myśliwiec Mig-35: skuteczny zarówno w walce powietrze-powietrze i precyzyjny przy ataku celów na ziemi. Zdolny do osiągnięcia prędkości do 2400 km na godzinę,mimo że jest30% większy niż jego poprzednik. Mig-35 jest w stanie wykryć i zniszczyć cele zarówno na morzu i na powierzchni nawet z dużej odległości, prowadzić powietrzne misje rozpoznawcze.

Mig 35
System rakietowy BUK-2: to bateria,która rzekomo zestrzeliła samolot malezyjski nad Ukrainą. Jego rakieta 9M317 może osiągnąć wysokość 15 km z szybkością Mach 3, jest zdolna przenosić głowice do 80 kg.

System rakietowy BUK-2

Yars RS-24: System termojądrowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych,zdolnyprzenosić wiele samodzielnie sterowanych głowic jądrowych o zasięgu do 18000 kilometrów. Zastępuje rakiety balistyczne Topol-M,i są funkcjonalnie rozmieszczane od 2010. Każdy pocisk ma moc 100 ” małych chłopców” -bomby atomowej,którą zrzucono na Hiroszimę w 1945r.

Yars RS-24

„Rosyjski Concord”: Tupolew Tu-160 jest największym naddźwiękowym samolotem bojowym na świecie. Został zaprojektowany przez ZSRR w latach 80-tych. I dziś szczyci się najpotężniejszym silnikiem jaki kiedykolwiek posiadał samolot bojowy. Może pomieścić 40 000 kg uzbrojenia. Obecnie jest w służbie 16 takich maszyn.

Tupolew Tu-160
T-90: Najbardziej obecnie technicznie zaawansowany czołg w użyciu w rosyjskich sił zbrojnych. Jego główna broń to 125 mm działo przeznaczone do niszczenia czołgów,ale posiada również  zdalnie sterowany przeciw-lotniczy ciężki karabin maszynowy.

T-90 czołg

14700 tonowy atomowy okręt podwodny klasy Borei wyposażony w rakiety balistyczne jest nieco mniejszy niż jego poprzednicy,ogromne łodzie klasy Tajfun Klasa.Ale 16 rakiet Buława,balistycznych, o zasięgu 8300 km., każda przenosząca 6 -10 głowic to broń z którą nadal trzeba się liczyć.

okręt podwodny klasy Borei

Rosyjski Mi-28 Havoc śmigłowiec atakujący rosyjskich sił powietrznych . Jego podstawowe uzbrojenie to 30 mm działka automatyczne Shipunov. Mogą przenosić do czterech pocisków przeciw pancernych lub wyrzutnie rakiet.

Mi-28 Havoc śmigłowiec

RS-12M Topol (SS-25 Sickle) jest międzykontynentalną rakietą balistyczną zdolną przenieść jedną głowicę nuklearną o wagomiarze 550 kT. Jej maksymalny zasięg wynosi 10,000 km (6,125 mil). Obecnie ich żywotność jest na wykończeniu i prawdopodobnie zostaną one wycofane z użycia w ciągu następnej dekady.

RS-12M Topol (SS-25 Sickle)

Buława to 40-tonowa rakieta o zasięgu 8-16 tys. km na wyposażeniu najnowszych okrętów, najdroższa broń armii rosyjskiej. Buława (według klasyfikacji NATO – SS-NX-30) to rakieta na paliwo stałe mogąca przenosić do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych.

buława Rakieta

Śmigłowiec Ka 50 Kamov

kamov ka 50 śmigłowiec

Ka-50 ma być używany do likwidowania celów naziemnych, w tym celów opancerzonych, wolno poruszających się pojazdów oraz piechoty. Został wyprodukowany by wspólnie z Mi-28 „Havoc” zastąpić wysłużonego Mi-24 „Hind” w roli bojowego śmigłowca z możliwością walki nocnej. W jego projektowaniu uwzględniono ewentualne starcie z amerykańskim AH-64 „Apache”. Ze względu na smukłe kształty kadłuba przypomina nieco samolot z podwójnym śmigłem ponad kadłubem. Helikopter posiada dwa współosiowe wirniki (z trzema łopatami każdy) wykonanymi z bardzo wytrzymałych i odpornych na przestrzelenie materiałów kompozytowych.

kamov ka 50 śmigłowiec

Taka konfiguracja wirników, nazywana „układem Kamowa” jest powszechnie stosowana w rosyjskich śmigłowcach morskich konstrukcji biura konstrukcyjnego Kamowa, jak np. w popularnym Ka-27, jednak raczej rzadko występuje w konstrukcjach innych producentów. Z racji posiadania dwóch przeciwbieżnych wirników głównych, śmigłowiec ten nie potrzebuje śmigła ogonowego, które w tradycyjnych konstrukcjach równoważy moment obrotowy pojedynczego wirnika głównego. Powoduje to, że ogon jest niezwykle krótki, a po odstrzeleniu go, śmigłowiec może nadal lecieć, choć z poważnymi problemami.

Pancerz Ka-50 jest prawie idealnie aerodynamiczny. Posiada umieszczone pośrodku skrzydła do podwieszania rakiet różnego rodzaju. Za kabiną pilota po obu bokach maszyny znajdują się dwa silniki. W razie uszkodzenia układu smarowania, śmigłowiec jest w stanie kontynuować zadanie przez 30 minut, dzięki zastosowaniu w układach przeniesienia napędu elementów pokrytych tworzywem zbliżonym do teflonu – o niskim współczynniku tarcia.

Kabina pilota jest całkowicie opancerzona, posiada także rewolucyjny system katapultowania (pierwszy raz na świecie, kiedy zastosowano tę możliwość w śmigłowcu) Zwiezda K-37-800. Katapultowanie może nastąpić na dowolnej wysokości i przy maksymalnej prędkości. W pierwszej fazie lotu fotela wyrzucanego z przypiętym do niego pilotem jego tor przebiega przez płaszczyzny obrotu wirników.

Konstruktorzy rozwiązali ten problem przez zastosowanie systemu odstrzeliwującego łopaty wirników tuż przed wystrzeleniem fotela, oczywiście cała sekwencja katapultowania jest w pełni automatyczna. Mechanizm ten wymusił opracowanie specjalnej taktyki dla Ka-50 działających w parach lub większych zespołach: odstrzelone łopaty są bowiem rozrzucane siłą odśrodkową w przypadkowych kierunkach i trzeba było liczyć się z ryzykiem ich uderzenia w inną maszynę w szyku. Pilot znajduje się też w specjalnym łożu wykonanym z mat. kevlar. Zapewnia to pełne bezpieczeństwo dla załogi, nawet pod silnym ostrzałem.

Śmigłowiec posiada wiele unikatowych cech służących zmniejszeniu kosztów jego użytkowania i wytrzymałości konstrukcji. Pojemniki do przechowywania amunicji i wszystkie systemy wewnątrz maszyny są chronione przez zrobioną w 35% z kompozytów „zbroją” z kevlaru i nomexu.

Putin planuje wydać ponad 50 trylionów rubli na zbrojenie w tej dekadzie. Dotyczy to głównie broni jądrowej: łodzi podwodnych, rakiet nuklearnych, pocisków nuklearnych, itp. Ile jest teraz warte tyle rubli nie jest ważne. Ważne jest ile sztuk i jakiego sprzętu dostaną w ręce żołnierze.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

6 thoughts on “Najgroźniejsze uzbrojenie Rosji, którego trzeba się bać”

 1. Przecież tusk obiecał że putin nie napadnie na Polskę , vladimir musi powiększać terytorium bo ponoć tak wali w moskwie wódą i cebulą że szuka innych miejsc gdzie jest czysto , ja proponuje żeby po prostu ruskie zaczęli się myć to by tak nie śmierdzieli , vladimir by nie musiał wąchać smrodu poddanych i by się nie napinał jak murzyn w słanie

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. To przecież nie jest groźne.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. ale jak nie użyją to zerdzewieją i kasa w błoto …

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Może dla tego też Rosja prze do konfliktu i daje część broni separatystą na Ukrainie żeby nie trzeba było go za kilka lat złomować tylko aby się przydał za życia i przyniósł jakieś kożyści

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 4. Śmigłowiec Kamov Ka-50

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. Ja ktoś ma propozycje które powinny znaleźć się na tej liście to pisać a dodam

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.