protesty Izrael Jerozolima

W piątek, pierwsza ofiara śmiertelnych starć między palestyńskimi demonstrantami a siłami izraelskimi została zgłoszona w Gazie  , doniosła Al Arabiya.  Media informują o około 300 rannych.

Decyzja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela wywołała ciężkie protesty w palestyńskim mieście Betlejem, gdzie 8 grudnia protestujący wznieśli barykady z opon i je podpalili.

Jak pokazuje transmisja na żywosetki protestujących wyszły na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji prezydenta USA, podczas gdy uzbrojeni żołnierze próbują kontrolować sytuację.

Jest to drugi dzień protestów: w ten czwartek, 7 grudnia, tysiące Palestyńczyków zalało ulice protestując przeciwko uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Protesty miały miejsce w Hebronie, Betlejem i innych miastach na Zachodnim Brzegu. Siły izraelskie uciekły się do używania gazu łzawiącego, gumowych kul i granatów hukowych przeciwko protestującym.

Co myśli społeczność światowa? 

Kilku przywódców arabskich i przywódców z innych krajów ostrzega prezydenta Stanów Zjednoczonych. o niebezpieczeństwie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

  • Po otrzymaniu telefonicznego zawiadomienia od Trumpa o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, prezydent Palestyny, Mahmud Abbas,  powiedział,  że taka decyzja  będzie miał „niebezpieczne konsekwencje” .
  • Władze tureckie  zapewniły,  że decyzja będzie „wielką katastrofą”. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan  zagroził  zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Izraelem w przypadku gdy USA uznają Jerozolimę za stolicę.
  • Irański Ajatollah  Ali Chamenei  powiedział przywódcy USA, że „nie przeszkodzi wyzwoleniu Palestyny ​​z izraelskiej okupacji.”
  • Podobnie szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej  ostrzegł,  że decyzja może  zagrozić procesowi pokojowemu między Izraelem a Palestyną.
  • Moskwa i Londyn również wyraziły swoje zaniepokojenie, podobnie jak papież Franciszek , który wezwał do „rozsądku i rozwagi” i wezwał do respektowania „status quo” w Jerozolimie.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o