Najnowsze badania potwierdzają, że sztyet Tutenchamona zrobiono z kosmicznej skały

Według najnowszych badań żelazny sztylet faraona Tutanchamona był wykonany z meteorytu. Egipcjanie być może wiedzieli nawet z jakim materiałem mają do czynienia.

Archeolodzy i historycy interesują się szczątkami faraona Tutanchamona i tajemniczymi przedmiotami, które przy nim znaleziono, od momentu odkrycia ich w latach 20. Naukowcy już wcześniej uważali, że sztylet z żelaza znaleziony w grobowcu Tutanchamona mógł być zrobiony z meteorytu. O takie pochodzenie były podejrzewane także inne starożytne artefakty z żelaza. Wszystko dlatego, że w tych czasach bardzo rzadko stosowano jeszcze wytapianie żelaza z rud.

Tutenchamon

Teraz naukowcy z Włoch (m.in. Politechniki w Mediolanie) oraz z Muzeum Egipskiego w Kairze postanowili dokładnie zbadać ostrze sztyletu władcy starożytnego Egiptu. By dowiedzieć się z czego dokładnie wykonany był nóż Tutanchamona, wykorzystali fluorescencyjną spektroskopię rentgenowską.

Ostrze z kosmosu

Badacze znaleźli w nim żelazo, nikiel i kobalt, które są składowymi wielu meteorytów, co według naukowców „zdecydowanie sugeruje meteorytowe pochodzenie”. Co więcej, badacze uważają, że Egipcjanie wiedzieli czego używają.

Tutenchamon

Jak opisują naukowcy, starożytni Egipcjanie przywiązywali dużą wartość do żelaza z meteorytów, z którego tworzyli drobne ozdobne, rytualne lub ceremonialne przedmioty. Podczas epoki brązu, w której żył Tutanchamon, żelazo było bardzo rzadkie, przez co było nawet bardziej wartościowe niż złoto.

Według autorów opracowania, ich badania mogą stanowić wyjaśnienie, dlaczego Egipcjanie w XIII wieku przed naszą erą używali w hieroglifach określenia „żelazo z nieba”. Najprawdopodobniej wiedzieli oni skąd pochodził metal.

– Oznacza to, że starożytni Egipcjanie oraz inni ludzie z obszaru Morza Śródziemnego już w XIII wieku przed naszą erą byli świadomi, że te rzadkie kawałki żelaza spadły kiedyś z nieba, wyprzedzając zachodnią kulturę o ponad dwa tysiąclecia – twierdzą naukowcy.

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.