Najnowsze zdjęcia plamy świecącej na Ceres

Ostatnimi czasy w mediach trochę ucichło o Ceres, ale to nie oznacza, że w jej temacie nie dzieje się nic interesującego, wręcz przeciwnie. Właśnie opublikowane zostały nowe, lepsze zdjęcia tego tajemniczego obiektu.

Sonda Dawn osiągnie najniższą orbitę około połowy grudnia, wówczas na Ziemię zacznie spływać większa porcja zdjęć. Pozwolą nam one odpowiedzieć na wiele bardzo ważnych pytań dotyczących warunków tam panujących i całej historii planety.

Najwięcej uwagi astronomów skupiają oczywiście wielkie białe plamy, które znajdują się w jednym z ogromnych kraterów.  Wśród badaczy utarło się przekonanie, że są to pokłady soli lub kriowulkan, a ostatnie obserwacje sugerują, iż mogą mieć oni rację, co do tego drugiego, gdyż na najnowszych zdjęciach widoczna jest formacja przypominająca wulkaniczny stożek.

ceres

Na zdjęciach wykonanych o różnych porach dostrzeżono także mgiełkę, która unosi się ponad świetlistymi plamami. To oznacza jedno, nie są to pokłady soli a lodu wodnego, który sublimuje, czyli przy udziale promieni słonecznych przechodzi ze stanu stałego w gazowy/lotny, tworząc charakterystyczną mgiełkę.

Naukowcy zaobserwowali, że pojawia się ona w kraterze dokładnie w południe, gdy promienie słoneczne idealnie oświetlają ten obszar, a w kolejnych godzinach mgiełka powoli zanika.

ceres

Ten fakt bardzo cieszy świat naukowy, ponieważ może to oznaczać, że występują tam kriowulkany, które wyrzucają ze swojego wnętrza materiał kriogeniczny, tzw. kriomagmę, czyli mieszaninę takich cieczy jak woda płynna postać amoniaku czy metanu.

Na powyższych zdjęciach możecie zobaczyć białe obszary, a w środku największej z nich może znajdować się stożek wulkaniczny.

źródło: geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.