Najpotężniejsza od 20 lat erupcja Etny – zdjęcia i filmy

Poniższe zdjęcia przedstawiają przepiękne, ale jednocześnie przerażające widoki na najwyższy czynny wulkan w Europie, który eksplodował dziś o poranku – donosi mirror.co.uk.

Góra Etna zdominowała panoramę Sycylii na wyspie znajdującej się na południu Włoch. Ostatniej nocy mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję obserwować, jak popiół i lawa wypływa jednego z kraterów wulkanu. Niektórzy dostrzegli także spektakl piorunów, które „tańczyły” dookoła chmury pyłów, gdy rozgrzane bloki wyrzucane z krateru kontrastowały z ciemnym niebem usianym gwiazdami.

Etna nie wybuchała od dwóch lat, ale tak silnej erupcji nie notowano od dwudziestu. Jednak był on przewidywany przez naukowców z powodu wzrostu aktywności w obrębie krateru Voragine w ciągu ostatniego miesiąca.

Poprzednia większa erupcja miała miejsce w 2013 roku, a pył wulkaniczny i lawa mogą stanowić zagrażać rolnictwu, zakłócać połączenia komunikacyjne, z dnia na dzień paraliżując życie wielu mieszkańców.

Etna

Etna

Etna

Etna

Etna

Etna

Wznosząca się 3 350 m n.p.m. Etna oraz zajmująca powierzchnię 1,2 tys. kilometrów kwadratowych posiada pięć kraterów. Nawet starożytni Rzymianie żyli w cieniu groźnego wulkanu, który do dziś pozostaje aktywny.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.