Najpotężniejsze trzęsienie ziemi i MEGA TSUNAMI przed nami. Naukowcy odkryli największy uskok

Ogromna dziura wielkości Tasmanii w skorupie ziemskiej znajduje się na śmiertelnym Pacyficznym Pierścieniu Ognia i niebawem może spowodować katastrofalne trzęsienie ziemi i megatsunami – ostrzegają eksperci.

Rozdarcie na dnie morza, które liczy 60 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni, znajduje się nad Pierścieniem Ognia, na północ od wybrzeża Australii.

Pierścień Ognia to największa i najbardziej aktywna strefa uskoków na świecie, która rozciąga się od Nowej Zelandii, przez całe wschodnie wybrzeże Azji, Kanadę, Stany Zjednoczone i przez cały obszar w dół aż do południowego krańca Ameryki Południowej.

W tym roku miało już miejsce kilka poważnych trzęsień ziemi, które zabiły setki osób w obrębie opisywanego Pierścienia Ognia, m.in. w Japonii, Peru, Nowej Zelandii, a odkrycie olbrzymiej dziury tylko zwiększa obawy, iż w przyszłości może dojść do jeszcze bardziej katastrofalnego wstrząsu. Choć region ten, który w rzeczywistości stanowi uskok, znany jest od 90 lat, eksperci nie byli w stanie dowiedzieć się, skąd się tam wziął.

Rozdarcie, znane jako Banda Detachment, powstało, gdy jedna płyta tektoniczna wsunęła się pod drugą, przez skorupa ziemska ostatecznie zatonęła w płaszczu. Jednak nagłe wślizgnięcie teraz może doprowadzić do jednej z największych trzęsień ziemi w historii oraz megatsunami. Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie może pomóc przygotować się do tsunami i trzęsienia ziemi.

Główny naukowiec Australian National University Jonathan Pownall powiedział: „Nasze badania wykazały, że 7-kilometrowej głębokości otchłań pod Morzu Banda na wschodnim wybrzeżu Indonezji została utworzona przez rozciągnięcie wzdłuż, co może stanowić potencjalnie największy zidentyfikowany uskok na Ziemi”. „W regionie skrajnego zagrożenia falą tsunami, znajomość głównych uskoków takich jak Banda Detachment, które mogą wywołać potężne trzęsienia ziemi, gdy nastąpi poślizg, jest fundamentem do oceny potencjalnego zagrożenia ze strony kataklizmu” – dodaje.

źródło: krolowa-superstar
Ocena: 1.0. Przez 1 osobę.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.