Największa katastrofa ekologiczna XXI wieku. Wielkie pożary lasów w Indonezji

Wielkie połacie lasów w Indonezji stoją w ogniu. Ludzie giną uduszeni brakiem tlenu. To samo dotyczy zwierząt. Wiele gatunków drzew i innych roślin pali się w zastraszającym tempie. To najprawdopodobniej jak do tej pory największa katastrofa ekologiczna w XXI wieku.

Indonezja pozar

W Indonezji ogień szaleje na długości około 5 tysięcy kilometrów. Trudno oddać skalę tego piekła. Widzialność w niektórych rejonach zmniejszyła się do 30 metrów. Eksperci mówią, że pożar wydziela do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż cała gospodarka Stanów Zjednoczonych. W ciągu trzech tygodni w Indonezji do powietrza dostanie się więcej tego szkodliwego gazu niż wynosi roczna emisja Niemiec.

Indonezja pozar

Giną zwierzęta, obumierają rośliny

Pożary niosą dalekosiężne skutki. Oprócz tego, że zanieczyszczają powietrze, przynoszą straty materialne, niszczą unikatową florę i faune. Do najbardziej zagrożonych przedstawicieli zwierząt zalicza się: orangutany, pantery mgliste, niedźwiedzie malajskie, gibony oraz nosorożce i tygrysy sumatrzańskie.

Rejon, który dalej się pali Indonezja pozar

Największa katastrofa od 15 lat

Jednym z płonących prowincji jest Papua Zachodnia. Obszar ten od 1963 roku należy do Indonezji. Jeszcze kilka tygodni temu region ten cieszył się bogatym światem zwierzęcym i roślinnym. Jednak ogień zniszczył wszystko. Mówi się, że pożary w Indonezji są jak do tej pory największą katastrofą ekologiczną w XXI wieku.

Zanieczyszczenie powietrza niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi. Wszyscy chodzą w maskach i chronią płuca. Dzieci w niektórych regionach, gdzie bezustannie spowity jest dymem, przygotowane są do ewakuacji.

Indonezja pozar

Mnóstwo szkodliwych gazów

Palą się nie tylko drzewa, ale także ziemia. W Indonezji grunt jest gliniasty, dominują torfy, które nie powstrzymują ognia. Kiedy płomienie docierają do ziemi, tli się ona przez kilka tygodni, czasem miesięcy. Jedynie pozornie wydaje się to mało znaczące, jednak w tym procesie do atmosfery dostają się niezliczone ilości metanu, tlenku węgla (potocznie zwany czadem) i ozonu. Te groźne związki przemieszczają się na ogromne odległości. Mogą być także przyczyną konfliktów między sąsiadującymi ze sobą państwami.

El Nino zwiększa ryzyko

Dlaczego tak się dzieje? Indonezyjskie lasy przez dziesięciolecia były dzielone między różne rolnicze firmy. Przez nieodpowiednią meliorację wiele torfów wyschło. Ponadto wytwórnie niszczą połacie lasów w celu uzyskania surowca – drewna. Jakby tego było mało wypalane są niektóre obszary, co każdego roku niekorzystnie wpływa na tamtejszą przyrodę. Jednak w 2015 roku, kiedy występuje bardzo silne El Nino zbliżamy się do katastrofy ekologicznej.

Dym widziany z satelity

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
taka prawdaWojoxjs Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
js
Gość
js

Wielu pisze o efekcie chemitrals. Nikt jednak ne potrafi podać jego źródła. Kto to robi, jakie samoloty itd. Nikt nie zbadał tych „oprysków”. Nie twierdzę, że tak nie jest. Uważam jednak, że jeśli ktoś pisze o tym jako o pewniku to powinien podać dowody, a nie domysły.

Wojox
Gość
Wojox

Czy ja mam Ci pokazywać dowody ? To nie ma internetu ? Co chcesz aby ci TVN 24 trąbił o dowodach ? Prawda dziś jest tylko w internecie. Cała masa ludzi zrobiła badania, są dowody w postaci dokumentów a nawet debaty w ONZ i parlamencie USA. Nie mówią tam o tym jak o teorii spiskowej tylko jak o fakcie. Giną całe gatunki zwierząt, pożary, zmiany klimatu, drzewa oliwkowe we włoszech. I na co liczysz że ja każdemu będę wyszczególniał dowody? A głowa do góry i zobacz co się dzieje. Teraz przez kilka dni miałem nad głową totalną masakrę na niebie… Czytaj więcej »

taka prawda
Gość
taka prawda

„Cała masa ludzi zrobiła badania, są dowody w postaci dokumentów a nawet debaty w ONZ i parlamencie USA.” – pokaż jakieś wiarygodne dokumenty, skoro tak to zostało dobrze zbadane. Jak mi napiszesz, żebym sobie poszukał, to utwierdzisz mnie tylko w przekonaniu, że jesteś skończonym kretynem.

Wojox
Gość
Wojox

Dla tych co nie wiedzą. Efekt działania chemtrails. W opryskach jest spora ilość metalu magnez. A ten sie jara niczm proch strzelniczy.Winowajcy robią to z premedytacją. Wiedzą że jak będą mulić nawet w jednym miejscu na Ziemi, prądy w warstwach atmosfery zabiorą to na wszystkie obszary na ziemi. Nie długo czeka ich zagłada, Bóg nie będzie czekał w nieskończoność…

Anonimowo
Gość
Anonimowo

z ostatnim zdaniem sie zgadzam, a reszta??’ kto to wie, to sa spekulacje, moga byc prawdziwe, lub nie…ale ze cierpliwosc boza sie konczy, to widac , znaki sa na calej ziemi w roznych postaciach

Wojox
Gość
Wojox

Zamiast nos w telefon poobserwuj troszkę nieboskłon i nie troluj o paliwie i smugach,, Wszystko niebawem wyjdzie na jaw, bo w Biblii napisano : „Nie ma nic zakrytego co by nie zostało odkryte”…
A kłamstwo jakie nas otacza zostanie całkowicie zdemaskowane jak i ojciec kłamstwa…

taka prawda
Gość
taka prawda

Lubisz z siebie robić idiotę na każdym kroku, prawda chematole?