Największe kataklizmy w 2014 roku

największe kataklizmy rok 2014Od początku tego roku różne regiony świata nawiedziło już ponad 20 kataklizmów naturalnych, które kosztowały za każdym razem przeszło milion dolarów i życie ponad tysiąca ludzi. Który kraj doświadczony został przez żywioły najbardziej dotkliwie?

powódź Indie Pakistan

Indie i Pakistan to kraje, które od lat nie mogą się pogodzić w sprawie spornego kawałka ziemi, położonego u stóp Himalajów. Mowa o Kaszmirze, który dotąd dzielił, ale we wrześniu połączył zwaśnione państwa.

Wszystko przez największą od ponad półwiecza powódź, która zmusiła mieszkańców do złożenia broni i udzielenia sobie wzajemnej pomocy. Szkoda tylko, że spowodował to dopiero najbardziej śmiercionośny i kosztowny kataklizm 2014 roku na naszej planecie.

Sytuacja była krytyczna, ponieważ pod wodą znalazł się Śrinagar, największe miasto regionu, zamieszkiwane przez ponad milion osób, a także kilka tysięcy pobliskich wiosek. Ewakuacja objęła ponad 700 tysięcy ludzi. Niestety, zginęło 648 osób.

W obniżeniach terenu poziom wody sięgała wysokości nawet kilku metrów, przez co jedynym schronieniem dla tysięcy ludzi były dachy ich własnych domów. Niektórzy powodzianie oczekiwali na ratunek przez kilku dni, głodowali, byli pozbawieni wody pitnej i lekarstw.

powódź Indie Pakistan

Nie mogli jednak liczyć na to, że ktoś ich stamtąd zabierze albo przynajmniej dostarczy żywność, ponieważ władze działaly bardzo opieszale. Dlaczego? Bo nie spodziewały się, że kataklizm będzie miał aż tak wielką skalę.

Służby meteorologiczne, odpowiedzialne za wydawanie ostrzeżeń, tego nie zrobiły. Tłumaczyły się rozbieżnymi prognozami, zwłaszcza, że przewidzenie sumy opadów na obszarach górzystych było dość skomplikowane. Między 3 a 7 września na region spadło ponad 300 mm deszczu.

powódź Indie Pakistan

Warto podkreślić, że tegoroczny monsun w Kaszmirze był wyjątkowo mało aktywny, a to oznacza, że panowała susza. Do momentu wystąpienia powodzi spadło aż 32 procent mniej deszczu niż normalnie powinno. Podobna sytuacja miała miejsce także w innych regionach Indii i Pakistanu.

W tym pierwszym kraju monsun mokry był o 15 procent mniej aktywny niż zwykle. Niedostatek opadów odbił się na tamtejszym rolnictwie, z którego żyje większość mieszkańców tego drugiego pod względem liczebności państwa na świecie.

Według bilansów WeatherUnderground kataklizm okazał się najbardziej kosztownym w tym roku, ponieważ pochłonął ponad 18 miliardów dolarów. Mieszkańcy będą odbudowywać swoje domy całymi latami, o straconym dobytku nawet nie wspominając.

Drugim najbardziej kosztownym żywiołem był tropikalny cyklon imieniem Hudhud, który uderzył we wschodnie wybrzeża Indii w połowie października. Poczynił szkody na sumę 11 miliardów dolarów, przy tym pozbawiając życia 68 osób. Na liście ofiar znaleźli się zarówno rybacy, którzy nie zdążyli dobić do portów przed potężnym sztormem, jak i alpiniści, którzy zostali zmieceni przez lawinę śnieżną na popularnym szlaku trekkingowym u stóp Annapurny w Himalajach.

Na trzecim miejscu listy najbardziej drogich i zabójczych kataklizmów bieżącego roku znalazły się Chiny z powodu tajfunu imieniem Rammasun. W połowie lipca przyniósł on huraganowe wiatr i powodzie, które odebrały życie 206 osobom. Władze oszacowały straty materialne na sumę ponad 7 miliardów dolarów.

największe kataklizmy rok 2014

Łącznie od początku tego roku w wyniku 22 kataklizmów naturalnych (powodzi, susz, huraganów, śnieżyc) wycenionych na co najmniej miliard dolarów, zginęło już około 1350 osób, a straty materialne sięgnęły przeszło 90 miliardów dolarów. Oby bilans już nie wzrósł.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Największe kataklizmy w 2014 roku”

  1. W walce z naturą to człowiek przegra. Te kataklizmy które nastąpiły nie zdarzyły się bez powodu.Są one konsekwencją działań ludzi .

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.