Największe klęski żywiołowe w 2015 roku

Rok 2015 zamykają wielkie trzęsienie ziemi, które w wigilijny wieczór uderzyło w pogranicze Afganistanu i Pakistanu, zabijając cztery osoby i raniąc setki innych, a także powodzie, które zmusiły do ewakuacji 200 tys. mieszkańców Ameryki Południowej. Poniżej znajduje się lista największych katastrof naturalnych, do jakich doszło na świecie w tym roku w podziale na: trzęsienia ziemi, powodzie, huragany, cyklony, tajfunu, tornada, pożary i fale upałów.

TRZĘSIENIA ZIEMI

25 IV, Nepal: trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 w skali Richtera zabija 8 898 osób, a 22 309 zostaje rannych. Większość zniszczeń koncentruje się na północy, w rejonie Katmandu.

Nepal trzęsienie ziemi

12 V, Nepal: wstrząs wtórny o sile 7,3 stopnia w skali Richtera jest przyczyną 136 zgonów, z czego większość w powiecie Dolakha, w pobliżu Sindhupacholi, gdzie miesiąc wcześniej gigantyczny wstrząs spowodował największe spustoszenia.

26 X, Afganistan: trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 w skali Richtera uderzyło w prowincję Badakhshan, zabijając 404 osoby: 275 w Pakistanie i 129 w Afganistanie.

Afganistan trzęsienie ziemi

POWODZIE

17 VI, Gruzja: Wielka powódź uderza w Tbilisi, stolicę Gruzji. Ginie co najmniej 19 osób, zniszczeniu ulega miejscowe zoo.

26 VII-5 VIII, Indie, Pakistan, Birma: kilkudniowe ulewne deszcze zabijają w Indiach 209 osób, w tym 72 w stanie Gujarat, 85 w Benegalu, a ponad 13 mln zostanie dotkniętych powodziami. Z tego samego powodu w sąsiednim Afganistanie umiera 166 osób, a w Birmie 88.

Pakistan-powodz

1 X, Gwatemala: deszcze wywołały osunięcie ziemi w gwatemalskim El Cambray II, w pobliżu stolicy, a liczba zabitych sięga 280 osób.

osunięcie ziemi

3-4 X 2015 r., Lazurowe Wybrzeże: Ulewne deszcze wyzwalają lawinę błota na Francuskiej Riwierze, zwłaszcza w rejonie Cannes, Nicea i Antibes. Woda zabija 22 osoby.

Listopad, grudzień, Indie: Potężne powodzie, największe od pół wieku, nawiedzają indyjski stan Tamil Nadu. Blisko 300 osób zmarło, trzy miliony zostało odciętych od świata, a straty wyceniono na wiele miliardów dolarów.

HURAGANY, CYKLONY, TORNADA I TAJFUNY

15 III, Vanuatu: Potężny supercyklon przechodzi przez wyspę Pam położonej w pacyficznym kraju Vanuatu, zabijając 11 osób, a 130 tys. zostało poszkodowanych.

11 V, USA: Ponad 70 tornad i burz uderza w Midwest oraz południowo-zachodnie stany USA, powodują co najmniej 5 zgonów i szacowane na wiele milionów dolarów straty.

tornado

25 V, Meksyk: Władze meksykańskie podały, że 14 osób zginęło wskutek przejścia tornada w Ciudad Acuna, w północnej części stanu Coahuila.

9 VIII, Chiny: Tajfun Soudelor uderza w południowo-zachodnie wybrzeże Chin, przynosząc silne burze, które zabijają 26 osób.

23-24 VIII, Filipiny: Co najmniej 21 zgonów z powodu tajfunu Goni na północy Filipin.

25-29 VIII, Dominika: Tropikalny sztorm Erika dewastuję Dominikę i wywołuje poważne zniszczenia na Dominikanie oraz Haiti.

28 IX – 7 X Bahamy: Huragan Joaquín powoduje zatonięcia statku towarowego Lighthouse w okolicach Puerto Rico. Giną 33 osoby, w tym Polacy

5 X, Chiny: Co najmniej 19 osób umiera na południowym wybrzeżu Chin z powodu silnych sztormów i burz wniesionych przez tajfun Mujigae.

19 X, Filipiny: Tajfun Koppu zabija co najmniej 46 osób na Filipinach, a 280 tysięcy innych odczuwa skutki niepogody.

20-24 X, Meksyk: Huragan Patricia osiąga status piątej kategorii, stając się jednocześnie najsilniejszą burzą tropikalną, jaka utworzyła się kiedykolwiek na wschodnim Pacyfiku. Uderza w zachodnie wybrzeże Meksyku, w rejon stanu Colima, powodując śmierć sześciu osób.

23-27 XII, USA: Fala niszczących tornad przetacza się nad południowymi i środkowymi stanami USA, powodując śmierć 30 osób. Największe spustoszenia odnotowuje się w stanach: Alabama, Missisipi,

FALE MROZÓW I ZABÓJCZE UPAŁY

Styczeń-marzec, USA: Wschodnie wybrzeże USA przeżywa jedną z najcięższych zim w historii. 8 stycznia w Maine było -39 st. C, a kilka dni wcześniej w Los Angeles temperatura spadła do 2 st. C. Fale zimna i burze śnieżne trwały na zmianę do 20 marca. W Bostonie 15. marca zarejestrowaną najwyższą łączną pokrywę śnieżną w historii – 2,76 m.
Maj, Indie: W maju historyczna fala upałów przetoczyła się przez Indie. Co najmniej 2,5 tys. osób zmarło wskutek przegrzania organizmu lub pragnienia spowodowanego brakiem dostępu do wody. 24. maja w Khamman zarejestrowano 48 stopni.

Czerwiec, Pakistan: W czerwcu upały uderzyły w kraje Bliskiego Wschodu, przy czym najbardziej dały się we znaki w Pakistanie. Temperatura sięgała w szczytowym momencie 49 stopni. Aż 2 tys. osób poniosło śmierć, głównie w prowincji Sindh oraz stolicy, Karachi.

SEZON POŻAROWY

02-08 I, Australia: Ogień w Południowej Australii niszczy 12,5 tys. ha gruntów i 28 domów.

12-15 IV, Syberia: Co najmniej 29 zginęło w pożarze, który wybuchł w rejonie obszarów leśnych w Republice Chakasja na Syberii.

17 VI-17 VII oraz 12 IX-6X, Kalifornia, USA: Pożar o nazwie „Like Fire” trawi 12.690 ha ziemi w hrabstwie San Bernardino w Kalifornii. Ponadto Stany Zjednoczone cierpią na falę dużych pożarów, takich jak Rocky Fire w Kalifornii (28,100 ha), River complex w Kalifornii (31.193ha), Okanogan Complex w stanie Washington, Bear Creek w Montanie (29.600 ha) i Rough Fire w Kalifornii (61.359 ha).

Ogień „Valley fire” spala 30,783 hektarów w Kalifornii, niszcząc 1300 budynków oraz przyczynia się do co najmniej jednej śmierci.

15-25 XI, Australia: Pożar niszczy busz w południowo-zachodniej Australii, pozostawiając cztery ofiary i 130 tys. ha spalonych traw.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o