Dwa największe wulkany Islandii wkrótce wybuchną

W ciągu ostatnich kilku tygodni dwa największe wulkany Islandii, Bárðarbunga i Öræfajökull wywołują trzęsienia ziemi w ich rejonie.

Na wschodniej krawędzi kaldery wulkanu Bárðarbunga zarejestrowano w niedzielę wstrząsy o magnitudzie 3,2. Podczas weekendu w Öræfajökull zarejestrowano kilkadziesiąt mniejszych podziemnych wstrząsów.

W ostatnich miesiącach wszystkie główne wulkany Islandii wykazują znaczny i stale rosnący poziom aktywności. Geolodzy ustalili, że komory lawowe tych wielkich wulkanów i całych systemów wulkanicznych szybko wypełniają się magmą wyrzucaną z płaszcza Ziemi do skorupy. Ponadto do wulkanów Öræfajökull i Bárðarbunga dołącza trzeci największy system wulkaniczny Vatnajökull – Grímsvötn – również wykazując aktywność sejsmiczną. Rejestruje się również aktywność wulkanu Katla, znajdującego się pod lodowcem Mýrdalsjökull, oraz wulkanu Hekla w Południowej Islandii.

wulkany Islandia

Wstrząsy w wulkanie Bárðarbunga

Pracownicy Islandzkiej Służby Meteorologicznej zarejestrowali trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,2 na głębokościach 6,8 km i 7,2 km, w kierunku wschodnio-południowo-wschodnim od środka kaldery Bárðarbunga, chwilę przed wpół do piątej w niedzielny poranek. Trzęsienie poprzedziło kilka niewielkich wstrząsów.

Islandia - wulkan Bárðarbunga
Islandia – wulkan Bárðarbunga

Sejsmolodzy oraz pracownicy IMO powiedzieli agencji RÚV, że trzęsienie to było wyraźnie kontynuacją aktywności z ostatnich tygodni i że w kalderze nie było oznak zbliżającego się wybuchu.

Bárðarbunga to jeden z najbardziej aktywnych i najsilniejszych wulkanów na Islandii. Wykazuje on wzrost aktywności od czasu zakończenia erupcji Holuhraun, która miała miejsce w latach 2014–2015. Erupcja ta wytworzyła pole lawy Holuhraun na Wyżynach Centralnych, które jest największym takim tworem powstałym na Islandii od XVIII wieku. Uważa się, że rosnąca aktywność sejsmiczna w ostatnich miesiącach jest spowodowana ponownym wypełnianiem się magmą komór lawowych wulkanu.

Aktywność Öræfajökull

Wulkan Öræfajökull w południowej części lodowca Vatnajökull również doświadczył trzęsienia ziemi podczas weekendu, a od soboty zarejestrowano tam ponad 40 wstrząsów.

Islandia - wulkan Öræfajökull
Islandia – wulkan Öræfajökull

Zdjęcia lotnicze pokrywy lodowej Öræfajökull opublikowane w lokalnej gazecieMorgunblaðið pokazują, że niedawny skok aktywności geotermalnej w kalderze wulkanu stopił lód w jednym z kotłów, które w ostatnich tygodniach uformowały się w lodowcu. Aktywność geotermalna może być spowodowana przez magmę, która podchodzi blisko powierzchni kaldery.

Aktywność w okolicy wulkanu Askja

Znaczny poziom aktywności zaobserwowano również w okolicach jeziora kraterowego wulkanu Askja na północ od lodowca Vatnajökull, gdzie w ostatnim tygodniu zarejestrowano stosunkowo niewielkie podziemne wstrząsy. Askja to bardzo aktywny wulkan, położony na północ od systemu Bárðarbunga. Jezioro kraterowe w wulkanie Askja powstało w 1875 roku. Wulkan ten ostatni raz wybuchł w 1961 roku.

Islandia - wulkan Askja
Islandia – wulkan Askja

Páll Einarsson, profesor geofizyki na Uniwersytecie Islandzkim, powiedział lokalnej stacji telewizyjnej Stöð 2, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy Askja się obudziła. Bardziej prawdopodobne, że aktywność sejsmiczna pojawiła się z powodu wyrzucania magmy do pęknięć w skorupie ziemskiej, utworzonych przez dryf płyt kontynentalnych. Páll zwrócił uwagę, że aktywność wulkanu Askja wskazuje na znaczne ruchy magmy pod Islandią, które jednak nie prowadzą do erupcji.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ttteis77 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ttteis77
Gość
ttteis77

spełnia się o to co prosiłem…jeszcze żyje, to nie koniec…”myślicie że co chciałem ofiarować w zamian, własne życie, duszę?..nie.”udający inteligentnych ludzie”. „trzęsienia ziemi, katastrofalna pogoda, wybuchy wulkanów, plagi, zarazy….PLANETA MA WAS TRAWIĆ. zderzenie czegoś z ziemią. czegoś olbrzymiego”. bogaty czy biedny. dobry czy zły. nie istotne. Otwórzcie serca, potem, oczy, umysł, a na końcu buzię….”wy udający inteligętnych ludzie”. „cwaniakowanie nic nie da w piekle ani w niebie” kilka lat temu….i jeszcze to trwa. Więc i koniec świata nie trwa szybko.