Przed nami całkowite zaćmienie Słońca – największe astronomiczne wydarzenie roku

Za mniej niż tydzień słońce na krótko zniknie w Ameryce Północnej. Przez chwilę dzień zmieni się w noc: zwierzęta duże i małe wejdą w nocną rutynę, widoczne będą gwiazdy i planety, a światło dzienne zniknie praktycznie w samo południe.

Do zaćmienia Słońca dochodzi w chwili, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce ustawią się w jednej linii, przy czym Srebrny Glob znajduje się w samym środku i jest na tyle blisko naszej planety, że jest w stanie całkowicie przykryć tarczę słońca.

Po raz ostatni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady byli świadkami całkowitego zaćmienia słońca prawie 40 lat temu – w lutym 1979 roku, po 99 latach oczekiwań, kiedy cień Księżyca przeszedł od Pacyfiku po Atlantyk. Zaćmienie z dn. 8 czerwca 1918 r. było widoczne od Waszyngtonu po Florydę.

Poniedziałkowe zaćmienie będzie widoczne w całej Ameryce Północnej, przy czym faza całkowita obejmie jedynie niektóre regiony – ścieżka najgłębszego zaćmienia ma ok. 100 kilometrów i rozciąga się od wybrzeża Oregonu do wybrzeża Karoliny Południowej. W Polsce nie będzie widoczna nawet częściowa faza zaćmienia.
NASA szacuje, że całość zjawiska będzie miało szansę ujrzeć 12,2 mln Amerykanów, a fazę częściową – nawet 200 mln. „To będzie coś niesamowitego, coś, czego nie można oglądać codziennie” – powiedziała Kelly Beatty, starszy redaktor magazynu Sky & Telescope. „Słońce pokryte w 99 proc. jest inne niż zasłonięte w stu procentach” – dodaje.

Podczas całkowitego zaćmienia słońca, księżyc i Słońce wydają się mieć ten sam rozmiar od podłoża. Według NASA jest to „niebiański przypadek”, ponieważ słońce jest około 400 razy szersze niż księżyc i znajduje się 400 razy dalej. Jeśli zdarzyłoby ci siedzieć na Księżycu w części skierowanej ku Ziemi, wyglądałoby to tak, jakby księżyc rzucał ciemny okrągły cień, zwany umbrą, na Ziemię. Ten cień przemieszcza się po Stanach Zjednoczonych z zachodu na wschód

Cień Księżyca przetnie najpierw zachodnie wybrzeże o godz. 09:05 PDT. Mieszkańcy Lincoln City, w stanie Oregon, będą pierwszymi w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, którzy już o 10:15 PDT będą mogli podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. Całkowite zaćmienie słońca może niekiedy trwać 7,5 minuty, ale tym razem będzie ono krótsze – najdłużej księżyc zasłoni tarczę naszej gwiazdy w Carbondale, w stanie Illinois – na 2 minuty i 43 sekundy. Stanie się to dokładnie o 13:20 PDT. Dobre rzeczy zawsze musza się kiedyś skończyć i tak o 16:09 cień opuści wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej. To będzie ostatnie całkowite zaćmienie słońca w Stanach Zjednoczonych do 4 kwietnia 2024 roku.

Choć w Polsce zjawisko będzie niewidoczne, nie musisz się niczym martwić. Stacja CNN zamierza przeprowadzić internetową transmisję z tego wydarzenia w 360 stopniach oraz rozdzielczości 4K. Przekaz będzie też oferował spojrzenie na zaćmienie z różnych miejsc znajdujących się na jego trasie od Południowej Karoliny do Oregonu. Stacja ustawi tam kamery, które będą przekazywać obraz Słońca.

Transmisja będzie dostępna u nas na stronie

źródło: krolowa-superstar.blog.pl
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wons& Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
&
Gość
&

przed amerykanami

Wons
Gość
Wons

???