NASA wydała ostrzeżenie, że „potencjalnie niebezpieczna asteroida” jest na „bliskim podejściu” do Ziemi. Jednak nie należy się niepokoić, ponieważ asteroida ma zbliżyć się do planety na około 4.8 miliona kilometrów. Ogromna skała kosmiczna, znana jako planetoida 2016 NF23 o szacowanej średnicy od 70 metrów do 150 metrów, będzie przelatywać obok Ziemi 29 sierpnia pokonując dystans 9,04 km czyli 32544 kilometry na godzinę!!!

Ta duża asteroida jest trzecim co do wielkości obiektem w pobliżu Ziemi (NEO), za dwoma innymi asteroidami, które będą też przelatywać obok Ziemi na początku września: 2001 RQ17 i 2015 FP118.

Mając 70 metrów stopach byłaby nieco mniejsza od Boeinga 747. Przy najwyższym szacunku, 150 metrów, będzie większa od Wielkiej Piramidy w Gizie, która ma około 138 metrów wysokości.

NASA ALERT: Potencjalnie niebezpieczna asteroida na bliskim podejściu do Ziemi

Obiekty bliskie Ziemi regularnie przecinają orbitą naszej planety, choć „potencjalnie niebezpieczne obiekty” to obiekty, które są oddalone o mniej niż 0,05 au (jednostki astronomiczne) od planety lub około 5 milionów mil.

Jak podaje NASA POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNE OBIEKTY ciała niebieskie poruszające się wokół Słońca po orbitach przecinających orbitę Ziemi lub znajdujących się w jej pobliżu. Z powodu możliwych zbliżeń do Ziemi, mogą one zderzyć się z nią, czego skutkiem mogą być wielkie zniszczenia na powierzchni Ziemi, a nawet zmiany klimatyczne. Mianem potencjalnie niebezpiecznego obiektu określa się kometę lub planetoidę mającą co najmniej 150 metrów średnicy, mogącą zbliżać się do orbity Ziemi na odległość nie większą niż 7,48 milionów kilometrów.

Animacja pokazuje jak planetoida 2016 NF23 przecina orbitę Ziemi

W kwietniu asteroida wielkości boiska piłkarskiego – 2018 GE3 – przeleciała zaledwie 192316.6 kilometrów od ziemskiej atmosfery, w odległości około połowy odległości między Ziemią a Księżycem.

W czerwcu NASA przedstawiła zaktualizowany plan ochrony Ziemi i przewidywania szans zagrożenia ze strony obiektów przelatujących blisko Ziemi (NEO), określając pięć celów, w tym ulepszone wykrywanie i ulepszone modelowanie. Oprócz poprawy wykrywania NEO, śledzenia i charakteryzowania możliwości oraz poprawy prognozowania modelu, plan ma również na celu rozwój technologii do odchylania NEO, zwiększenie współpracy międzynarodowej i ustanowienie nowych procedur awaryjnego oddziaływania NEO i protokołów działań.

NASA wykryła ponad 18 300 obiektów NEO, a ponad 8 000 z nich ma ponad 100 metrów długości.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o