NASA chce sprowadzić na Ziemię asteroidę wartą biliony dolarów

To jeden z najbardziej śmiałych i spektakularnych pomysłów amerykańskiej agencji kosmicznej.

NASA przyspieszyła pracę nad wysłaniem sondy w kierunku najcenniejszego obiektu w Układzie Słonecznym. Chodzi o asteroidę 16 Psyche, której wartość szacuje się na bajońską sumę 10 tysięcy bilionów dolarów (3,72464448 × 1028 PLN). Zbudowana prawie w całości z drogocennych metali, takich jak złoto i platyna oraz miedzi, niklu i żelaza, miałaby zostać przetransportowana na Ziemię.

Wcześniejszy start misji pozwoli nam osiągnąć założone cele naukowe szybciej i przy niższych kosztach. Wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani, że NASA była w stanie uwzględnić przyspieszony termin. Ludzkość zobaczy już niedługo niesamowity świat z metalu – powiedział stronie dailyMail.com Jim Green, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych w waszyngtońskiej siedzibie NASA.

Jak podaje ScienceAlert.com, misja ruszyłaby w 2022 roku, a wysłany przez naukowców kosmiczny statek dotarłby na miejsce dopiero cztery lata później. Planetoida będąca obecnie oczkiem w głowie NASA położona jest w odległości 370 mln km od naszej planety i znajduje się pomiędzy orbitą Marsa i Jowisza.
Gra warta świeczki

Ponieważ skład chemiczny asteroidy zawiera praktycznie same ciężkie metale, może być dowodem na pochodzenie tego kawałka skały. Naukowcy uważają, że w zamierzchłej przeszłości 16 Psyche stanowiła jądro nieistniejącej już planety. Analizując jej cechy i właściwości materiałów, z jakich jest zbudowana, udałoby się po raz pierwszy zbadać tego typu ciało niebieskie.

To taki dziwny obiekt. Nawet jeśli będziemy w stanie chwycić ten wielki kawałek metalu i ściągnąć go tutaj… co z nim zrobić? Czy można na nim usiąść i ukryć go w celu kontrolowania globalnych zasobów – trochę jak korporacje kontrolują diamenty – i chronić dzięki temu rynek? A gdyby tak zdecydować się ją sprowadzić, by raz na zawsze rozwiązać problemy ludzkości w pozyskiwaniu metali? Wszystko to oczywiście dzikie spekulacje – zastanawia się Lindy Elkins-Tanton, dyrektor Arizona State University’s School of Earth and Space Exploration, cytowana przez GlobalNews.ca.

Już same rozmiary robią wrażenie. Choć przytaczana asteroida nie należy do największych w pasie planetoid (Ceres ma średnicę 965 km), to i tak skala tego obiektu z najcenniejszych znanych metali, wynosząca 240 km średnicy, potrafi rozpalić wyobraźnię. Jeśli misja odniesie sukces, po raz pierwszy na Ziemię trafią próbki i zdjęcia kosmicznego środowiska nie złożonego tylko z lodu i skał, jak miało to dotychczas miejsce.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “NASA chce sprowadzić na Ziemię asteroidę wartą biliony dolarów”

  1. Nienażarte pejsate kurwy. Oby w was przyjebał ten kamyk.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.