NASA chce uratować świat przed erupcją superwulkanu Yellowstone. Niestety może ją przyspieszyć

NASA superwulkan Yellowstone USA

Temat superwulkanu Yellowstone nieustannie elektryzuje opinię publiczną, ponieważ jego erupcja mogłaby cofnąć nas do czasów epoki kamienia łupanego. Naukowcy zastanawiają się, jak ją powstrzymać. Niektóre metody są jednak kontrowersyjne.

Media obiegła informacja, że zgodnie z dokumentem sprzed 3 lat, NASA zamierza zapobiec zbliżającej się erupcji superwulkanu Yellowstone, położonego w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, pod parkiem narodowym od tej samej nazwie.

NASA chce wywiercić otwór w superwulkanie Yellowstone S za jedyne 3,4 miliarda $
NASA chce wywiercić otwór w superwulkanie Yellowstone za jedyne 3,4 miliarda $

W tym celu naukowcy mieliby wykonać odwierty o głębokości nawet 10 kilometrów i wtłoczyć do nich pod ciśnieniem zimną wodę, która ochłodziłaby komorę magmową wulkanu i tym samym jeśli nie powstrzymała, to znacznie opóźniła jego wybuch.

Naukowcy są zdania, że wykonanie odwiertów w kalderze superwulkanu przynieść nam może dwie korzyści. Po pierwsze dostarczy energii geotermalnej. Wtłaczana zimna woda powracałaby w temperaturze 350 stopni, tym samym zapewniając nawet 6 GW energii każdej doby.

Komora z magmą pod powierzchnią Ziemi
Komora z magmą pod powierzchnią Ziemi

Zimna woda chłodziłaby komorę magmową. Jest to jednak proces bardzo długotrwały, ponieważ komora jest olbrzymia. Szacuje się, że chłodzenie miałoby efektywność zaledwie 1 metra rocznie, co oznacza, że proces całkowitego odprowadzenia ciepła z komory potrwałby około 50 tysięcy lat.

Plany naukowców z NASA są horyzontalne. O ile wulkan nie wybuchnie wcześniej, to jakakolwiek próba powstrzymania go zajmie nam tysiące lat. Nie musimy się spieszyć, bo Yellowstone póki co nie zdradza żadnych oznak rychłego wybuchu.

W ostatnich tygodniach i miesiącach odnotowano podwyższoną aktywność geotermalną, a także liczne roje trzęsień ziemi, niektóre największe od wielu lat.

Trzeba podkreślić, że pomiary sejsmologiczne są prowadzone od 1923 roku. Ostatnie deformacje kaldery były największymi w historii gromadzenia danych.

Również tajemnicze ucieczki dzikich zwierząt, wydobywające się z głębi ziemi opary lub uszkodzenia nawierzchni dróg, którymi żyły światowe media wieszcząc zbliżającą się erupcję, były w Yellowstone normalnością.

NASA superwulkan Yellowstone USA

Yellowstone po raz ostatni wybuchł 640 tysięcy lat temu, kiedy do atmosfery zostało wyrzucone ponad tysiąc kilometrów sześciennych materiału piroklastycznego. Później zdarzały się erupcje, ale jedynie lawowe, ostatnio 70 tysięcy lat temu.

Gdyby powtórzyła się erupcja sprzed 640 tysięcy lat, to ludzkość znalazłby się na krawędzi zagłady z powodu ochłodzenia klimatu i problemów z produkcją żywności, a także szkód poczynionych przynajmniej na terenie USA.

 

źródło: TwojaPogoda.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ddddddddddddddQuartz Quantrum Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dddddddddddddd
Gość
dddddddddddddd

znów to samo……… brak pomysłów?

Quartz Quantrum
Gość
Quartz Quantrum

Homo Sapki w działaniu to więcej szkody niż pożytku.