NASA dokonała oszałamiającego odkrycia, które wprawiła naukowców w zakłopotanie

Odkrycie planety śmierci wprawiło naukowców w zakłopotanie

Specjaliści NASA byli zaskoczeni odkryciem nowej zdumiewającej planety, która „Niespotykany skład stratosfery”.

WASP18 b – planeta pozasłoneczna orbitująca wokół gwiazdy WASP18, należąca do grupy gorących jowiszy, znajdująca się w konstelacji Feniksa.

Planeta Wasp-18b – znajduje się 325 lat świetlnych od Ziemi – zwana „planetą śmierci” ze względu na jej piekielną atmosferę, której jeszcze nigdy wcześniej nie napotkano.

Nie ma na niej wody a panujące tam warunki uniemożliwiają tam powstanie życia jakie znamy. Uważa się, że jest tak blisko gwiazdy, że promieniowanie zamieni ją w drobny pył.

Planeta  WASP-18b  jest kosmicznym gigantem

Jest olbrzymich rozmiarów, 10 razy większa niż Jowisz, co czyni ją największą znaną planetą gazową w naszym Układzie Słonecznym.

Kyle Sheppard, ekspert NASA, powiedział: „Nie znamy żadnej innej pozasłonecznej planety, w której tlenek węgla całkowicie dominuje w górnej atmosferze”.

Odkrycie planety śmierci wprawiło naukowców w zakłopotanie

Dzięki zastosowaniu symulacji komputerowej uznano, że dominującym składnikiem stratosfery i wyższych warstw atmosfery egzoplanety najprawdopodobniej jest tlenek węgla, przy jednoczesnym braku pary wodnej. Podobne ślady, do zaobserwowanych, pozostawia dwutlenek węgla, jednak autorzy artykułu odrzucili taką możliwość. Gdyby tlenu było wystarczająco dużo do utworzenia dwutlenku węgla, powinna być również zaobserwowana obecność pary wodnej.

Stratosfera WASP-18b, złożona z gorącego tlenku węgla, przechodzi niżej w chłodniejszą troposferę, również w głównej mierze wypełnioną tlenkiem węgla. Z posiadanych danych wynika, że cała atmosfera egzoplanety zawiera 300 razy więcej pierwiastków cięższych od helu i wodoru niż atmosfery innych gorących jowiszów. Można więc wnioskować, że proces formowania się planety przebiegał odmiennie niż w przypadku podobnych gazowych gigantów.

Odkrycie planety śmierci wprawiło naukowców w zakłopotanie

WASP-18b jest jedyną znaną egzoplanetą, na której stwierdzono dominację tlenku węgla w wyższych warstwach atmosfery. Jest też pierwszą planetą pozasłoneczną, dla której udało się zaobserwować dwa typy śladów tego samego związku (tlenku węgla) w atmosferze. Wyniki przedstawione przez zespół Shepparda rzucają nowe światło na procesy fizykochemiczne przebiegające w atmosferach egzoplanet. Bardziej szczegółowe analizy składu atmosfery WASP-18b oraz innych egzoplanet wykonane będą w niedalekiej przyszłości za pomocą Kosmicznego Teleskopy Jamesa Webba, który zastąpi zasłużony Teleskop Hubble’a.

 

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
OczyszczaczKimBuryTomek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Oczyszczacz
Gość
Oczyszczacz

Nic takiego nie miało miejsca

Tomek
Gość
Tomek

Kto pisze te artykuły?
Planeta Wasp-18b – znajduje się 325 lat świetlnych od Ziemi – zwana „planetą śmierci”
Jest olbrzymich rozmiarów, 10 razy większa niż Jowisz, co czyni ją największą znaną planetą gazową w naszym Układzie Słonecznym.
o jest ona w naszym układzie słonecznym czy 325 lat świetlnych od ziemi?

KimBury
Gość
KimBury

Autor przetłumaczył jakiś tam artykuł za pomocą niedoskonałego translatora i… chyba go nie przeczytał po przetłumaczeniu!