NASA dostarczyła wysokiej jakości zdjęcia świecącego krateru na planecie Ceres

Kratery z jasnym materiałem na planecie karłowatej Ceres świecą na najnowszych zdjęciach wykonanych podczas misji Dawn NASA.

Podczas swojego najniższego poziomu mapowania na orbicie w odległości 385 kilometrów od Ceres, sonda Dawn dostarczyła naukowcom szczegóły powierzchni planety. Krater Haulani o średnicy 34 kilometrów, pokazuje dowody osuwisk z jego stoków. Gładki materiał oraz środkowy grzbiet wyróżniają się na powierzchni.

ceres

Ulepszony widok w fałszywych kolorach pozwala naukowcom uzyskać wgląd na materiały i jak odnoszą się one do morfologii powierzchni. Kolor niebieski w takich podglądach jest związany ze stosunkowo młodymi elementami na Ceres.

„Haulani doskonale eksponuje właściwości, jakie oczekiwalibyśmy od świeżego uderzenia w powierzchnię Ceres. Dno krateru jest w dużej mierze wolne od jakichkowlwiek wpływów, dlatego ostro kontrastuje z kolorem starszych części powierzchni” – powiedział Martin Hoffmann z Max Planck Institute for Solar System Research z Göttingen (Niemcy).

Wielokątna natura krateru jest godna uwagi, ponieważ większość kraterów widocznych na innych ciałach niebieskich, w tym Ziemi, są prawie okrągłe. Proste krawędzie w przypadku kraterów na Ceres, w tym Haulani, wynikające z wcześniej istniejących wzorców naprężenia i uskoków pod powierzchnią ziemi.

ceres

„Ukryty skarb”, czyli krater Oxo ma 10 km szerokości i jest drugim najjaśniejszym elementem na Ceres (tylko obszar centralny Occator jest jaśniejszy). Oxo leży w pobliżu południka 0 stopni, który wyznacza krawędź wielu map planety, dlatego ten element łatwo jest przeoczyć.

Oxo jest unikalny ze względu na stosunkowo duże „nachylenie” krawędzie krateru, gdzie masa materiału spada poniżej powierzchni. Członkowie misji Dawn badają również sygnatury minerałów na dnie krateru, które układają się zupełnie inaczej niż w innych miejscach na Ceres.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “NASA dostarczyła wysokiej jakości zdjęcia świecącego krateru na planecie Ceres”

  1. Według mnie może to być efekt reakcji rozbicia helu i tlenu na wskutek uderzenia nieznanego obiektu, który zderzając się z planetą wyzwolił ogromne ilości energii. W zależności od występujących tam zasobów, może to być pierwszy symptom przekształcania się planety. Ziemianie określili by ten proces jako terra formowanie. Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na energię przy takim procesie, nieuzasadnione jest stosowanie ogniw, oraz ze względu na nieprzyjazne warunki otoczenia, inwestowanie w ośrodki generujące energię. Użycie Energi kinetycznej do przekształcania materii, wydaje się być tutaj jak najbardziej uzasadniona.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.