Naukowcy z NASA stworzyli algorytm do przewidywania przyszłych katastrof naturalnych na Czerwonej Planecie. Według prognoz w ciągu najbliższych kilku miesięcy na Marsie może pojawić się olbrzymia burza piaskowa, która obejmie znaczny obszar planety. Poznanie warunków pogodowych panujących na Marsie może okazać się pomocne w przyszłych załogowych misjach na naszego najbliższego nam sąsiada.

Rozpoczną się za parę tygodni

„Aktualny sezon burz piaskowych na Marsie osiągnie środek 29. października. Szczyt określiliśmy na podstawie modelu historycznego i wierzymy, że globalna burza pyłowa rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku tygodni bądź miesięcy” – powiedział James Shirley, planetarny naukowiec z Jet Propulsion Laboratory NASA w Pasadenie w Kalifornii.

Według obserwacji od 1924 roku globalne burze rozszalały się na Czerwonej Planecie aż dziewięciokrotnie. Pięć ostatnich odnotowano 1977, 1982, 1994, 2001 i 2007. Faktyczna liczba takich zdarzeń może być jednak zdecydowanie większa.

burza-mars

Burze zjawiskiem częstym

Na Marsie lokalne burzowe piaskowe występują stosunkowo często. Jednak czasami stają się większe, rozszerzają i łączą, tworząc regionalny system. Tak jest podczas godzin popołudniowych wiosną i latem, gdy Mars znajduje się najbliżej Słońca. W rzadkich przypadkach burze regionalne tworzą charakterystyczną mgiełkę, która otacza powierzchnię planety i utrudniają prowadzenie obserwacji. Niektóre z tych zdarzeń mogą nabywać skalę prawdziwie globalną, jak to było w 1971 roku, kiedy na orbicie Czerwonej Planety znalazła się pierwsza w historii sonda „Mariner 9″.

burza-mars

Zagrożenie dla łazików i astronautów

Ostatnia globalna burza piaskowa na Marsie miała miejsce w 2007 roku, co utrudniło łazikom „Spirit” i „Opportunity” dostęp do energii słonecznej. „Ta potężna pyłowa nawałnica okazała się pierwszym poważnym zagrożeniem dla sond od czasu ich lądowania” – powiedział kierownik projektu, Kohn Callas. – Musieliśmy podjąć specjalne środki, aby zapewnić pracę łazików na kilka tygodni z małą dostępnością światła słonecznego. Na skutek obecności pyłu w atmosferze brakowało energii z baterii słonecznych, więc włączano łaziki je tylko na kilka minut dziennie, aby się rozgrzały, a potem wyłączano. Wszystko działo się bez komunikacji z Ziemia, łaziki musiały być przez wiele tygodni prawdziwie samodzielne” – dodaje.

Ponadto burze piaskowe mogą stanowić zagrożenie dla astronautów, którzy w przyszłości znajdą się na Czerwonej Planecie. Chociaż siła wiatru na Marsie nie jest tak duża, jak pokazano w filmie „Martian” wirując kurz może wpłynąć na pracę elektroniki czy stan zdrowia człowieka.

burza-mars

Możliwy wpływ innych planet

W ubiegłym roku w czasopiśmie „Icarus” ukazał się artykuł, który napisał James Shirley z NASA Jet Propulsion Laboratory. Znalazł on zależności w występowaniu globalnych burz pyłowych na Marsie. Okazało się, że mogą być związane z ruchem orbitalnym Czerwonej Planety i oddziaływaniami innych planet na Marsa. Ruch obiegowy dookoła Słońca zajmuje Marsowi około 1,9 roku na pełne okrążenie.

Z kolei oddziaływania od planet wpływające na pęd planety występują w cyklu 2,2-letnim. Związek pomiędzy obydwoma cyklami jest zmienny i burze pyłowe wykazują tendencję do pojawiania się w okresach, w których pęd rośnie w trakcie pierwszej części sezonu burz. Natomiast w okresach, w których pęd zmniejsza się podczas pierwszej części sezonu burz, globalne zjawiska nie występują.

źródło: krolowa-superstar

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Antonio MObrzezany jerzy Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obrzezany jerzy
Gość
Obrzezany jerzy

Czy juz przewidzieli gdzie beda srac i szczac???

Antonio M
Gość
Antonio M

Jak to gdzie?w beret Jaroslawa K.