NASA ma nowy plan ochrony Ziemi przed asteroidami

nasa asteroidy

Naukowcy z NASA ogłosili, że od teraz będą się starali bardziej efektywnie monitorować potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi asteroidy.

Nowa strategia NASA dotycząca potencjalnie niebezpiecznych obiektów z kosmosu będzie obowiązywać przez najbliższe 10 lat. Szefowie agencji kosmicznej ogłosili ją 20 lipca i opublikowali w formie 18-stronicowego dokumentu.

Naukowcy z NASA przyznali, że choć perspektywa zderzenia śmiertelnie niebezpiecznego obiektu z Ziemią jest bardzo mało prawdopodobna, to jednak gdyby doszło do takiego zdarzenia, mielibyśmy poważny problem. W związku z tym badacze stawiają przede wszystkim na jeszcze uważniejsze eksplorowanie kosmosu, by móc szybko wykryć obiekty znajdujące się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie elementu niepewności. Wiedząc, że w stronę Ziemi pędzi obiekt, który z całą pewnością się z nią zderzy oznaczać będzie rozpoczęcie konkretnych działań, które miałyby choćby w minimalnym stopniu ograniczyć potencjalne straty.

NASA postanowiło także położyć większy nacisk na ochronę „naziemną”, a więc zadbanie o to, by ewentualna śmiercionośna asteroida nie poczyniła dewastujących szkód na naszej planecie. W tym celu opracowane mają zostać specjalne protokoły postępowania w sytuacji zagrożenia z kosmosu.

Trzecim założeniem nowego planu, bezpośrednio związanym z dwoma poprzednimi jest opracowanie skutecznego modelu działania, który miałby faktycznie zapobiec katastrofie. W tym celu naukowcy mają poszukać nowych technologii służących neutralizowaniu zagrożenia ze strony asteroid.

Czwartą dyrektywą ma być lepsza współpraca na arenie międzynarodowej. Stany Zjednoczone stanowić mają główną siłę walczącą z potencjalnie śmiercionośną asteroidą, jednak przy pomocy innych krajów. Zdaniem naukowców połączenie sił ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa.

Piątym celem, jaki NASA ma zrealizować jest opracowanie planu działania w sytuacji, gdy o kursie kolizyjnym asteroidy dowiemy się w ostatniej chwili.

 

źródło: onet.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LukObiektywny Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Luk
Gość
Luk

Jak nie działa wojna z terrorystami , może zadzała ochrona przed asteroidami , a jak nie to będzie UFO.

Obiektywny
Gość
Obiektywny

Czyżby nasza kopuła ochronna zaczyna pękać ? Czy grozi nam ewakuacja z Ziemi ?