NASA ma zamiar podbijać kosmos

Człowiek będzie podbijać Kosmos. Ostatnio przedstawiciele NASA poinformowali o nietypowym sposobie zbadania Tytana, księżyca Saturna. Natomiast studenci Politechniki Wrocławskiej mają w planach kolonizację Marsa.

Amerykańska Agencja Kosmiczna chce wysłać na Tytana łódź podwodną, która zanurkuje w jego największym jeziorze – Kraken Mare. Naukowcy chcą zobaczyć, co się kryje w jego głębinach. Badacze są już pewni, że nie znajdą tam wody, ale przede wszystkim metan. Dlatego też łodzie muszą zostać specjalnie zaprojektowane, by bez problemu nurkować w jeziorze wypełnionym substancją inną niż woda.

– Chcemy zobaczyć, co tam jest. Może tam być wiele różnych rzeczy, których się nie spodziewamy – mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Tajemniczy Tytan

Do atmosfery Tytana w 2005 roku został wysłany holenderski próbnik Huygens, który pierwszy raz w historii dał naukowcom wgląd na powierzchnię tego tajemniczego księżyca. Wcześniej naukowcy nie mieli pojęcia co się tam znajduje, bo powierzchnię przysłaniała gruba warstwa metanu.

– Wysłanie łodzi podwodnej to zupełnie inna zabawa – mówi Wójcicki. – Wcześniej próbnik miał wgląd tylko do najbliższego otoczenia, a łódź zbada cały obszar – dodaje.

Studenci zaprojektowali potencjalne domy dla astronautów

Planem kolonizacji innego ciała niebieskiego mogą się pochwalić również wrocławscy studenci, którzy zaprojektowali mieszkania na Marsie dla astronautów.

– Wysyłanie ludzi na Marsa wiąże się z potężnym ograniczeniem rozmiarów statków kosmicznych – mówi Wójcicki. – Kapsuły kosmiczne nadają się najwyżej na kilkugodzinny, kilkudniowy lot załogowy, a nie półtoraroczny – dodaje.

Skompresowany ładunek

Badacze szukają pomysłów na stworzenie przestrzennego mieszkania, którego nie trzeba transportować na miejsce w całości.

– Studenci stworzyli nadmuchiwane moduły, które na miejsce leciałyby skompresowane i dopiero na Marsie osiągnęłyby odpowiednie rozmiary – wyjaśnia Wójcicki.

Kolejną korzyścią z transportu tego typu mieszkań w przestrzeń kosmiczną jest nieduża waga ładunku. – Każdy kilogram w rakiecie sporo kosztuje – mówi Wójcicki.

Źródło: tvn24 Autor: mab/kt

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.