NASA: Na Pacyfiku powstała nowa wyspa

Amerykański satelita NASA daje nam pierwszy pełen obraz zupełnie nowego lądu, który powstał niedawno w wyniku erupcji wulkanu na Pacyfiku.

wyspa

Regularne wybuchy podwodnego wulkanu na południowym Pacyfiku w grudniu doprowadziły do powstania nowego lądu, ale z powodu unoszącego popiołu niemożliwe było uzyskać fotografię z samolotu.

wulkan

Przed erupcją wyspy: Hunga Tonga i Hunga Ha’apai były oddalone od siebie o około 2 km i oddzielał je pas otwartego oceanu. Jednak zdjęcie satelitarne z dnia 28. kwietnia prezentuje, że obie wyspy są ze sobą niemal w pełni połączone z wyjątkiem kilkuset metrów. Fotografia została wykonana ze zbyt dużej odległości, dlatego też przerwy między lądami nie można zobaczyć gołym okiem.

Naukowcy twierdzą jednak, że nowa wyspa nie będzie unosić się na Pacyfiku zbyt długo. Matt Watson, profesor na Uniwersytecie w Bristolu, mówi, że nowa ziemia jest niestabilna i podatna na fale i prądy morskie. „To przez fragmentację magmy, więc w zasadzie małe kawałki skał nakładają się na siebie, tworząc nową wyspę” – powiedział Watson BBC.

Mimo dużej niestabilności nowego lądu, mieszkaniec Tonga postanowił wybrać się na wycieczkę na wyspę. Orbassano chodził po wyspie i zobaczył jej krateru, ale ziemia była jeszcze ciepła tygodnie po „zestaleniu” w marcu.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.