NASA: nowy statek kosmiczny Orion wyruszy w pierwszą misję 4 grudnia

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) poinformowała, że prace nad Orionem zostały zakończone. 4 grudnia rozpocznie się faza testowa pojazdu. Jeśli się powiedzie, statek kosmiczny jako pierwszy w historii przetransportuje ludzi w przestrzeń kosmiczną m.in. na Marsa.

NASA statek kosmiczny Orion

Statek kosmiczny Orion jest już gotowy do fazy testowej – poinformowała agencja kosmiczna NASA.  Ten etap ma się rozpocząć 4 grudnia tego roku. O szczegółach misji opowiedzą naukowcy NASA podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 6 listopada w agencji kosmicznej Kennedy Space Center na Florydzie.

Symulacja pokazująca podróż Oriona

Faza testowa

W fazie testowej maszyna poleci bez astronautów. Orion minie orbitę ziemską, po czym wróci na naszą planetę, zamieniając się w ognistą kulę. Naukowcy najbardziej boją się tego etapu podróży kosmicznej, ponieważ palącą się kapsułę ciężko będzie zatrzymać. Na Orionie zamontowane są trzy pary spadochronów, które jeden po drugim będą się otwierać, zapewniając w ten sposób komfortowe hamowanie dla astronautów.

Drogi interes

NASA od trzech lat przygotowywała załogowy statek kosmiczny Orion do lotu. To właśnie dzięki niemu astronomowie będą przeprowadzać eksperymenty na ziemskiej orbicie i poza nią. Podróż z załogą na pokładzie planowana jest na rok 2021.

Statek Kosmiczny Orion jest częścią nowego, wartego 35 mld dolarów, systemu zwanego Space Launch System. Ma pomóc USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Orion zostanie zintegrowany z rakietą ładunkową, która będzie mogła wynieść na orbitę nawet 130 ton sprzętu i zapasów dla astronautów.

NASA statek kosmiczny Orion

NASA statek kosmiczny Orion

Źródło: TVN Meteo Autor: PW/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.