NASA: Odkryto tlen w atmosferze Marsa

Tlen został znaleziony w atmosferze Marsa, ale zanim pomyślisz o przeprowadzce na Czerwoną Planetę, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi szczegółami – informuje NASA.

MARS

Badania opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics ogłosiły wykrycie tlenu w górnych warstwach atmosfery Marsa. Jednak to nie ten sam gaz, o którym myślisz. W przeciwieństwie do O2, który pozwala nam oddychać tutaj na Ziemi, tlen wykryty na Marsie to po prostu O, czyli tlen atomowy. I to nie pierwszy raz, kiedy tlen atomowy został wykryty w atmosferze Marsa: po raz pierwszy odkryto 40 lat temu podczas misji Viking i Mariner. Mimo to nowe odkrycia potwierdzają te początkowe, dając nam cenny wgląd na stan powietrza wokół Czerwonej Planety.

„Tlen atomowy wpływa na inne gazy, które uciekają z Marsa i dlatego ma istotny wpływ na atmosferę planety” – napisała w komuniakcie dla NASA Kassandra Bell z SOFIA Science Center. „Naukowcy wykryli tylko około połowę ilości oczekiwanego tlenu, co może być związane z różnicami w atmosferze Marsa”. Czerwona Planeta najprawdopodobniej niegdyś była bardziej zasobna w tlen, ale źródło nie zostało poznane.

„Ostatecznie, jego obecność wpływa na to, jak szybko atmosfera znika w kosmosie” – powiedział Robin Andrews. „Zrozumienie atomowej segmentu tlenu w atmosferze Marsa pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć, dlaczego planeta została jej pozbawiona w ciągu ostatnich kilku milionów lat”.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.