NASA odnalazła bliźniaczą Ziemię. To Kepler 452b

NASA poinformowała, że naukowcy odkryli planetę, która dzieli wiele wspólnych cech z naszą Ziemią. Amerykanie twierdzą, że to jak dotychczas najbardziej podobna do naszej planeta, jaką znaleziono we wszechświecie.

Za pomocą kosmicznego teleskopu Keplera naukowcy z NASA odnaleźli planetę, którą można nazwać „starszą kuzynką Ziemi” – informuje NASA w oficjalnym komunikacie. Planeta, nazwana Kepler-452b, posiada najbardziej zbliżoną do Ziemi charakterystykę spośród wszystkich zaobserwowanych dotychczas we wszechświecie planet.

Druga Ziemia

Artystyczna wizja egzoplanety w układzie pulsara PSR 1257+12.

Na powierzchni Kepler-452b może być woda

Planeta funkcjonuje w ekosferze zbliżonej do tej, w jakiej znajduje się Ziemia. Krąży wokół gwiazdy podobnej do Słońca i obiega je w czasie 385 dni ziemskich. Według naukowców znaczy to, że na jej powierzchni może znajdować się woda. Kepler-452b jest o 60 proc. większa od Ziemi. Jej macierzysta gwiazda Kepler-452 ma 6 miliardów lat, czyli jest o 1,5 miliarda lat starsza od naszego słońca, posiada tę samą temperaturę, jest o 20 procent jaśniejsza, a jej średnica jest o 10 procent większa – informuje NASA. Dotychczasowe badania sugerują, że powierzchnia odkrytej planety może być skalista.

– Możemy sądzić, że Kepler-452b jest starszą, większą kuzynką Ziemi – powiedział Jon Jenkins, analityk NASA, opracowujący dane zbierane przez teleskop Keplera w Ames Research Center. – Planeta spędziła 6 miliardów lat w ekosferze swego słońca, czyli dłużej niż nasza Ziemia. To istotna szansa na powstanie życia na planecie, która powinna spełniać wszystkie niezbędne ku temu warunki – dodaje Jenkins.

System Kepler-452 znajduje się 1400 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Misja Keplera trwa od 2009 roku

Wart 600 mln dol. teleskop Keplera został umieszczony w orbicie wokółsłonecznej w 2009 roku. Posiada największą matrycę CCD, jaką dotychczas wyniesiono w kosmos. Posiada ona 95 megapikseli. Poszukuje planet, obserwując niemal 150 tys. gwiazd. Teleskop wykrył około tysiąca planet i ponad 3 tyś. kandydatek na planety. Są wśród nich planety podobne do Ziemi i leżące w ekosferach swoich gwiazd, jednak dopiero Kepler-452b krąży wokół gwiazdy takiej jak słońce.

– Kepler-452 może w tej chwili być w fazie, którą Ziemia osiągnie za miliard lat, w miarę starzenia się Słońca i zwiększenia jego energii – powiedział w wypowiedzi dla „BBC” dr Doug Caldwell, naukowiec z Instytutu Seti, który pracuje nad misją teleskopu Keplera – Oznacza to, że może istnieć tam życie – podsumował.

źródło: onet.pl, NASA

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.