NASA OSIRIS-REx: Czy NASA trafi w asteroidę Bennu podczas próby pobrania próbek?

Sonda OSIRIS-RE asteroida Bennu

Statek kosmiczny NASA po dwóch latach podróży wszedł w ostatnią fazę dotknięcia potencjalnie niebezpiecznej asteroidy , aby pobrać próbki z powierzchni Bennu i wrócić na Ziemię.

Inżynierowie NASA czekają teraz z zapartym tchem, podczas gdy OSIRIS-REx podejmie próbę pobrania próbek z asteroidy Bennu.

Porównanie wielkości asteroidy Bennu do satelity NASA (kropka) i satelity do człowieka
Porównanie wielkości asteroidy Bennu do satelity NASA (kropka) i satelity do człowieka

Po spędzeniu prawie dwóch lat lotu w pustce kosmicznej sonda kosmiczna NASA dotknie Bennu 3 grudnia tego roku.

Sonda została wysłana 8 września 2016 roku przez NASA w ramach programu New Frontiers.

W zeszły piątek statek kosmiczny znajdował się w odległości ponad 2.57 kilometrów od Bennu.

Statek NASA już zaczął mapować gigantyczną skałę kosmiczną i jej otoczenie w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.

Wstępne obserwacje pomogą OSIRIS-REX wejść na orbitę wokół asteroidy.

Zanim statek kosmiczny na krótko dotknie powierzchni Bennu (5 sekund), OSIRIS-REx przeprowadzi dwa nurkowania testowe do skały kosmicznej.

Przy pierwszym podejściu do asteroidy, OSIRIS-REx zanurkuje do 125 m od powierzchni Bennu, a w następnym, drugim razem jeszcze bliżej.

W ciągu zaledwie pięciu sekund statek kosmiczny zebrze luźne fragmenty skał i pyłu, a następnie umieści zebrany materiał w kapsule próbek. Sonda opuści asteroidę w marcu 2021 roku, gdy otworzy się okno startowe, i po dwóch i pół roku powróci na Ziemię we wrześniu 2023 roku.

Gdy OSIRIS-REx zbliży się do Ziemi, kapsuła próbek zostanie odłączona od sondy i przy pomocy spadochronów wyląduje na Utah Test and Training Range, na południowy zachód od Salt Lake City. Po odzyskaniu pojemnika, zostanie on przewieziony do analizy w Johnson Space Center NASA w Houston. Główna część sondy OSIRIS-REx, po uwolnieniu próbek i przeleceniu obok Ziemi, pozostanie na orbicie heliocentrycznej. Misja położy podwaliny pod przyszłą eksplorację asteroid i innych niewielkich ciał Układu Słonecznego.

„Asterioda Bennu ma około 492 metrów średnicy. To taka mała góra w kosmosie”, powiedział Lauretta. „Znajduje się niedaleko od Ziemi, a od czasu do czasu zbliża się do nas na niewielką odległość.”

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o