NASA pokazuje nowe pęknięcie na szelfie lodowym Grenlandii. Powstanie pływająca wyspa o powierzchni 50-70 kilometrów kwadratowych

Zespół naukowców z NASA Operation IceBridge opublikował zdjęcia szczeliny w środkowej części Lodowca Petermann, który znajduje się u wybrzeży Grenlandii. Fotografia i inne towarzyszące mu zdjęcia zostały udostępnione mediom, aby umożliwić społeczeństwu dostrzeżenie, co się dzieje – donosi phys.org.

Operation IceBridge polega na lataniu samolotem nad częściami Antarktyki i Grenlandii oraz robieniu zdjęć w celu monitorowania zmian pokrywy lodowej i ich form. Zespół badał region w okolicach Thule – obszar zidentyfikowany przez Stefa Lhermitte, profesora nadzwyczajnego w Delft University of Technology w Holandii. Odkrył pęknięcia i monitorował je, używając zdjęć satelitarnych i publikował to, co znalazł, na Twitterze.

Szczelina jest wyraźnie widoczna na zdjęciu dostarczonym przez NASA i jest szczególnie traktowana ze względu na swoje położenie. Większość pęknięć na lodowcach występuje stosunkowo blisko morza, ponieważ cieplejsza temperatura i kąt opadania promieni słonecznych powodują, że lód załamuje się i unosi na wodzie. Jednak ta szczelina jest bardzo blisko centrum lodowca, co sugeruje, że jakiś inny czynnik odgrywa znaczącą rolę. Lhermitte zasugerował, że prawdopodobnie jest to pęknięcie spowodowany obecnością ciepłej wody pod lodowcem, chociaż nie jest jasne, w jaki sposób mógłby się tam dostać.

Jeśli lodowiec ostatecznie pęknie i powstanie pływająca wyspa o powierzchni 50-70 kilometrów kwadratowych, nie zmieniłaby poziomu oceanu – jak twierdzą niektórzy (lód już unosi się na wodzie).

Czy lodowiec się ostatecznie rozerwie pytanie pozostaje bez odpowiedzi – zauważa zespół badaczy z NASA, gdyż znajduje się tam pośrednia linia przepływu między nowymi pęknięciami a starszymi, które powstały na boku – i zatrzymuje dalsze rozprzestrzenianie się szczeliny.

W ciągu ostatnich kilku lat duże kawałki lodowców wpadły do morze, gdy politycy i inni używają ich jako przykładu globalnego ocieplenia i szkody wyrządzanej na naszą planetę.

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.