NASA prezentuje na krótkim filmie 7 lat aktywności słońca

Obecny cykl słoneczny jest wyjątkowo słaby, jednak astrofizykom dzięki instrumentowi Solar Dynamics Observatory (SDO) udało się nakręcić materiał filmowy przedstawiający ciemne plamy pojawiające się na tarczy naszej dziennej gwiazdy w ciągu ostatnich siedmiu lat – donosi Space.com.

SDO rozpoczął swoją pracę w grudniu 2009 roku i był w przestrzeni wystarczająco długo, aby zarejestrować większość 11-letniego cyklu słonecznego, charakteryzujący się szczytem aktywności, tj. występowaniem plam i wybuchu plazmy z powierzchni. Misja ma na celu pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej na temat wpływu Słońca na Ziemię, badając atmosferę słoneczną. W 2013 r SDO i inne obserwatoria zaobserwowały najsłabsze maksimum słonecznego w ciągu ostatnich 100 lat, co udało się uchwycić na filmie. Dane w materiale obejmują okres do stycznia 2017 r.

Większe, pomarańczowe słońce po lewej stronie ekranu prezentuje światło widzialne przechwycone przez HMI (Helioseismic and Magnetic Imager). Z kolei czarne punkty są plamami, które stanowią natężenia pól magnetycznych, i pojawiają się jako ciemniejsze obszary od otoczenia. Mówiąc najprościej, większe i częstsze plamy wydają się korelować z aktywnością słoneczną.

Z kolei mniejsze, złote słońce w prawym dolnym rogu przedstawia gwiazdę w ekstremalnych falach ultrafioletowych, w oparciu o dane z SDO Atmospheric Imaging Assembly (AIA). Tutaj można zobaczyć m.in. część korony, która jest zewnętrzną atmosferą słoneczną. Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, dlaczego korona jest zdecydowanie cieplejsza od powierzchni Słońca, gdzie temperatura dochodzi do 5500 stopni. Zjawisko zwane „bombą ciepłą” występuje, gdy pole magnetyczne przechodzi w koronie i wyrównuje, co może rzeczywiście wpływać na wzrost temperatury.

Wykres w prawym górnym rogu ekranu „pokazuje liczbę plam słonecznych, mierzonych w oparciu o liczby poszczególnych plam i liczby grup plam” – wyjaśnia NASA w komunikacie. „W tym przypadku linia prezentuje wygładzoną 26-dniową średnią do bardziej jasnego przedstawienia ogólnego trendu” – dodano.

I chociaż energia słoneczna jest niezbędna dla życia na Ziemi, aktywność naszej gwiazdy może siać spustoszenie na satelitach i nawet naziemnych sieciach elektroenergetycznych, jest potencjalnie szkodliwa dla infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej na Ziemi. Prognozowanie i przygotowuje się do takich zdarzeń jest jednym z powodów, dlaczego NASA i rządy na całym świecie są zainteresowane dodatkowymi informacjami na temat funkcjonowania słońca.

 

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.