NASA przedstawia najnowsze zdjęcia Plutona ze szczegółami

Najostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej zdjęcia Plutona zostały właśnie odesłane przez sondę New Horizons i mogą to być najlepsze fotografie momentu zbliżenia do planety karłowatej, które człowiek był w stanie zobaczyć po raz pierwszy w historii – informuje NASA.

http://4cdn.hu/kraken/image/upload/s--fgSnRNYg--/w_1160/6nPXBHGU5GI97k4Ma.gif

Od jego nierównych „skalistych pustkowi” aż po swoje górskie linie brzegowe – najnowsze zdjęcia są częścią sekwencji podjętych 15 minut przed największym zbliżeniem New Horizons do powierzchni Plutona w dn. 14 lipca, w odległości 17 tys. km. Ich rozdzielczość pozostaje oszałamiająca, zdjęcia ok. 80 metrów na piksel przedstawiają niesamowite szczegóły planety karłowatej, tj. bloki lodów, ogromne kratery czy grzbiety.

„Te blisko podjęte zdjęcia przedstawiają różnorodność terenu na Plutonie, demonstrują siłę naszych robotów – odkrywców planet, które przesyłają intrygujące dane dla naukowców z powrotem tutaj na Ziemię” – powiedział John Grünsfeld, były astronauta i współpracownik administratora Science Mission Directorate NASA. „New Horizons zachwycił nas podczas jego lipcowego przelotu, dostarczając pierwsze bliskie obrazy Plutona” – dodał. „Do dziś przesyła naukowcom nowe zdjęcia, które wciąż nas zaskakują”.

pluton

pluton

Na zdjęciach widać postrzępiony horyzont oddalony około 800 km na północny-zachód od regionu nieformalnie nazwanego Sputnik Planum, przez góry al-Idrisi, nad linią brzegową Sputnik i dookoła pól lodowych.
„Te nowe obrazy dają nam zapierającą dech w piersiach, super-wysoką rozdzielczość okna do geologii Plutona” – powiedział główny badacz misji New Horizons, Alan Stern. „Żadna z takich jakości nie była dostępna dla Wenus i Marsa podczas pierwszych przelotów, ale na Plutonie byliśmy tam już – w dół wśród kraterów, gór oraz pól lodowych – mniej niż pięć miesięcy po przelocie! Możemy zrobić takie zdjęcia, które wcześniej wydawały się niewiarygodne” – dodał.

Zdjęcia udało się zrobić dzięki instrumentowi o nazwie Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) zamontowanemu na sondzie New Horizons. Fotografie są około sześć razy lepsze od globalnej mapy rozdzielczości Plutona uzyskanej przez New Horizons oraz pięć razy lepsze niż najlepsze obrazy kuzyna Plutona – Tritona – dużego księżyca Neptuna, dostarczone przez Voyagera 2 w 1989 r.

Naukowcy misji spodziewają się uzyskać więcej obrazów z tego zestawu w ciągu najbliższych kilku dni, przedstawiające nawet więcej terenu, w jak najwyższej rozdzielczości.

pluton

pluton

pluton

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.